Modulære MTP/MPO systemer

Split-/MTP®-systemer & modulbærere

Splitbokse

EFB-Elektronik tilbyder et bredt program af bestykkede og ubestykkede fiberbokse. Takket være stor lagerføring, kan individuelle kundeløsninger udføres i virksomhedens egen montage og konfektionering med en bred palette af komponenter fra lager. Montage af multipleks- eller breakoutkabler, foretages nemt på produktets bagside pga. den u-formede udsparing for kabelforskruning. For-nummererede porte muliggør derudover en overskuelig mærkning af 19" splitboksen. Spørg efter specialvarianter som f.eks. OM4 og OS2 kombineret. Vores fleksible montageafdeling, muliggør altid den rigtige løsning for dig.

MTP®/MPO-SYSTEMER

MTP®/MPO-kabelsystemet har sine styrker i den høje skalerbarhed samt montagetæthed og er standardiseret iht. IEC61754-7 og TIA604-5A. Et MTP®/MPO-stik har størrelsen af et SC-Simplex eller LC-Duplex-stik, dog med en maksimal fibertæthed på op til 72 fibre, hvor nutidige applikationer er baseret på en 12 fibermatrix. Paralle Ethernet-tjenester som f.eks. 40G (4 x 10G) og 100G (4 x 25G) bruger 8 fibre, 4 fibre til at tale og 4 fibre til at lytte. De serielle Ethernet-tjenester 10G og 25G kan overføres med det kendte LC-Duplex-stik som 2 fibermatrix. EFB-Elektronik råder over et fleksibelt udvalg af MTP®/MPO-patchkabler, som kan vælges med kodningen A eller B. De forkonfektionerede MTP®/MPO-trunkkabler fra EFB-Elektronik er udført 1:1 (TYPE A) på begge sider som MTP®/MPO (FEMALE), og forsynet med premium-kabelforskruning (for M25-udstandsning). Desuden anvender EFB-Elektronik kodningen TYPE A som standard for kassetterne, for at udelukke stikfejl.

SUBRACKS

Subracks er blevet udviklet specielt til systemer med en høj stik tæthed på ganske lidt plads og med hensyntagen til en modulær udformning af bruger snitfladen. Med en 3HE, 84TE-modulkassette er der pladst til 12 forskellige modulærer indstikskort, som kan råde over forskellige stikforbindelser. Dette giver en stor fleksibilitet i bestykning af kassetten for forskellige tjenester.

Har du brug for informationer eller individuel faglig rådgivning?

Kontakt os -
vi glæder os til at møde dig!

Søg en kontaktperson her