Produkt-highlights

Opdag vores nye og innovative produkt-highlights. Vi præsenterer alle produkter fra EFB-Elektronik med billede, tekst og informationer – også som download. Med muligheden for at filtrere finder du hurtigt det ønskede produkt.

 

Gennemsøg produkt-highlights

12 Hits

Multimedie

HDMI KABLER – DEN MEST ANVENDTE FORBINDELSE FOR AUDIO & VIDEO TRANSMISSION

HDMI er den mest anvendte stik- / kabelforbindelse for multimedia applikationer på markedet. De anvendes til transmission af Audio og Video signaler mellem AV udstyr i private boliger såvel i professionelt udstyr i AV branchen. Grundet stigende krav og behov for større datamængde, er HDMI...

Læs mere
Multimedie

HDBaseT™ - PERFEKT TRANSMISSIONSKVALITET

HDBaseT standarden giver mulighed for at transmittere højopløselige multimedia signaler uden tab i kvalitet. 4K opløsning er blevet almindelig, men sætter endnu højere krav til transmissionskvalitet. HDBaseT™ sætter standard for transmission af audio og Video signaler – også over længere distance...

Læs mere
Lysledere

FTTH NETVÆRK: MED FIBER TIL DEN HURTIGSTE FORBINDELSE

FTTH (Fiber til hjem) er kablingen som forbinder private hjem til nettet. EFB Elektronik’s FTTH produkter indeholder en lang række løsninger inden for kabler, distributions-kabinetter og slutbrugerudtag. Primært med fokus på produkter fra vejskabe til afslutning i bygningerne.

Læs mere
Skabssystemer

CLASSIC NETVÆRKSKABINET SERIEN, MED MANGE GODE DETALJER

EFB’s Classic Rack, er en serie, som udover høj kvalitet, tilbyder en lang række gode praktiske egenskaber uden ekstraomkostninger for kunde. Dette betyder at disse kabinetter dækker de fleste behov ved en struktureret kabling. Det modulære design giver mulighed for at tilpasse rack’et til en lang...

Læs mere
Multimedie

DisplayPort: Den pålidelige grænseflade for audio- & videooverførsler

DisplayPort er en digital multimediegrænseflade for audio- og videosignaler. I modsætning til HDMI-tilslutningen byder DisplayPort på en låsebeskyttelse. En anden fordel er den høje opløsning på op til 8K (7680 x 4320), som kan udføres med denne grænseflade. Hovedanvendelsen for tilslutningen er på...

Læs mere
Skabssystemer

Universal-modulskinnebærer 4HE til 19''-, væg- og loftsmontering

It-komponenter skal ofte monteres på steder, som kun giver utilstrækkelig muligheder for fastgørelse. Her kommer modulskinnen ind i billedet: Fra standardvarianten til varianter som modulskinnebærer og energifordelerboks. Et produkt, som takket være mulighed for flergangsjustering er velegnet til...

Læs mere
Kobber

Patchkabel-sortiment: bedre overførselskvalitet til dit netværk

EFB-Elektronik byder på et stort produktsortiment af twisted pair-patchkabler i forskellige farver, længder og kategorier - fra Cat.5e U/UTP til Cat.6A S/FTP.

Læs mere
Lysledere, Kobber

CPR: Ny EU standard for kabler i bygninger

Med virkning pr. 1. Juli 2017 bliver der stillet krav til brandklassificering af kabler som anvendes til den faste installation i bygninger. De nye krav har baggrund i den fælles europæiske byggevareforordning, som oftest omtales som CPR ”Construction Products Regulation”. EU har via Regulativet,...

Læs mere
Lysledere

OM5-glasfiberkabler

Indtil nu fandtes multimode-fibertyperne OM1 med 62,5 µm og OM2, OM3 samt OM4 med 50 µm kernediameter på markedet. De er velegnet til en overførsel i området af 850 nm bølgelængde. Den nye optiske kabelklasse OM5 byder på/specificerer bredbånds-multimodefiber, som muliggør en større rækkevidde og...

Læs mere
Skabssystemer

Vægkabinet

Det låselige 19" vægkabinet byder med sit 19"-niveau, der kan svinges 180° på virkelig mange forsyningsmuligheder. I alt råder kabinettet over 8HE (højdeenheder), hvoraf 3HE kan svinges, og 5HE er faste. Derved har vægkabinettet en meget smal konstruktion med en byggehøjde på kun 150 mm.

Læs mere
Aktive komponenter

MCT-mediekonverter

MCT-mediekonverterserien indeholder meget kompakte konvertere til medieomvandlingen af kobber til glas i forskellige udførelser til Fast Ethernet og Gigabit Ethernet. Konverterne af denne serie er ca. 40% mindre end almindelige mediekonvertere.

Læs mere
Kobber

Yderst fleksibelt, yderst præcist - kvalitet fra INFRALAN®

Det yderst fleksible INFRALAN® premium-patchkabel er en kombination af flere fremragende egenskaber. Den halogenfri yderkappe består af en speciel plastblanding og sørger således for den største fleksibilitet. Desuden skaber den smalle knækbeskyttelsesstuds en ekstrem høj pakningstæthed.

Læs mere

Flere produkt-highlights