Produkt-highlights

Opdag vores nye og innovative produkt-highlights. Vi præsenterer alle produkter fra EFB-Elektronik med billede, tekst og informationer – også som download. Med muligheden for at filtrere finder du hurtigt det ønskede produkt.

 

Gennemsøg produkt-highlights

13 Hits

Multimedie

DisplayPort: Den pålidelige grænseflade for audio- & videooverførsler

DisplayPort er en digital multimediegrænseflade for audio- og videosignaler. I modsætning til HDMI-tilslutningen byder DisplayPort på en låsebeskyttelse. En anden fordel er den høje opløsning på op til 8K (7680 x 4320), som kan udføres med denne grænseflade. Hovedanvendelsen for tilslutningen er på...

Læs mere
Skabssystemer

Universal-modulskinnebærer 4HE til 19''-, væg- og loftsmontering

It-komponenter skal ofte monteres på steder, som kun giver utilstrækkelig muligheder for fastgørelse. Her kommer modulskinnen ind i billedet: Fra standardvarianten til varianter som modulskinnebærer og energifordelerboks. Et produkt, som takket være mulighed for flergangsjustering er velegnet til...

Læs mere
Kobber

Patchkabel-sortiment: bedre overførselskvalitet til dit netværk

EFB-Elektronik byder på et stort produktsortiment af twisted pair-patchkabler i forskellige farver, længder og kategorier - fra Cat.5e U/UTP til Cat.6A S/FTP.

Læs mere
Lysledere, Kobber

CPR: Ny EU standard for kabler i bygninger

Med virkning pr. 1. Juli 2017 bliver der stillet krav til brandklassificering af kabler som anvendes til den faste installation i bygninger. De nye krav har baggrund i den fælles europæiske byggevareforordning, som oftest omtales som CPR ”Construction Products Regulation”. EU har via Regulativet,...

Læs mere
Lysledere

OM5-glasfiberkabler

Indtil nu fandtes multimode-fibertyperne OM1 med 62,5 µm og OM2, OM3 samt OM4 med 50 µm kernediameter på markedet. De er velegnet til en overførsel i området af 850 nm bølgelængde. Den nye optiske kabelklasse OM5 byder på/specificerer bredbånds-multimodefiber, som muliggør en større rækkevidde og...

Læs mere
Skabssystemer

Vægkabinet

Det låselige 19" vægkabinet byder med sit 19"-niveau, der kan svinges 180° på virkelig mange forsyningsmuligheder. I alt råder kabinettet over 8HE (højdeenheder), hvoraf 3HE kan svinges, og 5HE er faste. Derved har vægkabinettet en meget smal konstruktion med en byggehøjde på kun 150 mm.

Læs mere
Aktive komponenter

MCT-mediekonverter

MCT-mediekonverterserien indeholder meget kompakte konvertere til medieomvandlingen af kobber til glas i forskellige udførelser til Fast Ethernet og Gigabit Ethernet. Konverterne af denne serie er ca. 40% mindre end almindelige mediekonvertere.

Læs mere
Kobber

INFRALAN® Cat.6A keystone-modul slimline

Det designegnede og PVP-certificerede INFRALAN® Cat.6A keystone-modul slimline er et fuldt afskærmet RJ45-modul, som langtidsholdbart og pålideligt garanterer 10 GBit/s Ethernet-tjenester i netværksinstallationen. Keystone-modulet kombinerer meget høje systemreserver med en meget nem konfektionering...

Læs mere
Kobber

Praktisk INFRALAN®-kabelforbindelse Cat.6A/Class EA

Forlængelsen og reparationen af beskadigede kabler kan være meget kompliceret og besværligt, f.eks. hvis der skal anvendes særligt værktøj, eller hvis pladsen i brystningskanalerne er begrænset. INFRALAN®-kabelforbindelsen muliggør en nem og tidsbesparende kobling uden specialværktøj.

Læs mere
Lysledere

INFRALAN®-splicer HS18O

Den innovative INFRALAN®-splicer er blevet udviklet specielt for Fttx- og almindelige splitanvendelser. Det slanke design giver brugeren en fremragende bevægelighed og pålidelighed.

Læs mere
Skabssystemer

INFRALAN®-systemrack

INFRALAN® System Rack er et 19“-skabssystem, der kan udvides modulært, for en fleksibel anvendelse som klassisk standardfordeler eller i en datacentral. Takket være den store tilbehørsportefølje kan det udvides individuelt og opfylder mange forskellige installationskrav. Yderligere systemskabe kan...

Læs mere
Kobber

Yderst fleksibelt, yderst præcist - kvalitet fra INFRALAN®

Det yderst fleksible INFRALAN® premium-patchkabel er en kombination af flere fremragende egenskaber. Den halogenfri yderkappe består af en speciel plastblanding og sørger således for den største fleksibilitet. Desuden skaber den smalle knækbeskyttelsesstuds en ekstrem høj pakningstæthed.

Læs mere
Kobber

INFRALAN® Cat.6 feltkonfektionerbart RJ45-stik

Ud over fremragende overførselsværdier byder INFRALAN® FTPS600 på fordelen ved en hurtig og nem konfektion på stedet - uden specialværktøj. Det stabile zinktrykstøbningskabinet sørger for de bedste EMC-egenskaber især i industrielle omgivelser. Skæreklemmeteknik og lave kontaktmodstande garanterer...

Læs mere

Flere produkt-highlights