MCT-mediekonverterserie

MCT-mediekonverterserien indeholder meget kompakte konvertere til medieomvandlingen af kobber til glas i forskellige udførelser til Fast Ethernet og Gigabit Ethernet. Konverterne af denne serie er ca. 40% mindre end almindelige mediekonvertere. Nedgraderingen muliggør derudover en lavere vægt og besparelser ved energiforbruget. MCT-serien indeholder et bredt spektrum af forskellige modeller, som adskiller sig i funktioner som f.eks. hastighed, rækkevidde, mediekonvertering og administration. Disse mange fordele muliggør væsentlige besparelser ved installationen og vedligeholdelsen for administratoren.

Produktfordele

CTS
Converter mounted on DIN rail
  • Pladsbesparende - op til 40% mindre end almindelige konvertere
  • Lavere vægt, mere end 50% lettere
  • Lavere energiforbrug, 30% mindre sammenlignet med standardprodukter
  • Omfattende udvalg af Fast Ethernet og Gigabit Ethernet mediekonvertere
  • Omkostningsbesparelser ved installation og vedligeholdelse

Produktkendetegn

Dip-kontakt

Dip-kontakt

Avancerede indstilinger kan indstilles direkte på mediekonverteren via dip-kontakt

Plug-and-play

Plug-and-play

Nem plug-and-play-installation

Diagnose-LED'er

Diagnose-LED'er

LED’er til visning af driftstilstanden

Linkalarm

Linkalarm

Byder på linkfejlstyring for mediekonvertere

Autonegotiation

Autonegotiation

RJ-45-port med autonegotiation-funktion til automatisk registrering af overførselshastigheden

Dual spændingsforsyning

Dual spændingsforsyning

Redundant spændingsforsyning i forbindelse med MCT-rackchassis. Ingen udfald af forbindelsen og datatab.

Anvendelseseksempel med 19" chassis

Anvendelseseksempel med 19" chassis

Tilbehør - MCT-mediekonverterserie

Varenr. Titel
FTLF8519P3BNL MiniGBIC MM 1000SX 550m SFP, 850nm 1.25G -20..85°C, LC
FTLF1318P3BTL MiniGBIC SM 1000LX 10km SFP, 1310nm 1.25G -40..85°C, LC
MCT-RACK-18-2A Rackchassis for MCT-konverter, 18 slots, unmanaged, inkl. 2x strømforsyning
O0312.3 Duplex Jumper LC/LC 50/125µ 3 m, OM3, LSZH, aqua
O7413.3 Duplex Jumper SC/SC 50/125µ 3 m, OM3, LSZH, aqua
O0350.3 Duplex Jumper LC/LC 9/125µ 3 m, OS2 LSZH, gul

10G-mediekonverter

10G-mediekonverter

Teknisk datablad

Funktioner og anvendelsesområder

Funktioner

  • Re-amplifying: Signalforstærkning
  • Re-shaping: Signalforbedring
  • Re-timing: Signaltidstilpasning

Anvendelsesområder

  • 10G punkt-til-punkt glasfiberforbindelse
  • Modusomvandling (MM<->SM)
  • Forlængelse af glasfibervej

Anvendelseseksempler for 10G mediekonverteren

Anvendelseseksempler for 10G mediekonverteren

Tilbehør - 10G mediekonverter

Køb produkter online

Interesserer du dig for produkterne og
har brug for flere informationer?

Send en uforpligtende forespørgsel