100 Gbit/s overførselsrate ved ekstrem høj pakningstæthed

Indtil nu fandtes multimode-fibertyperne OM1 med 62,5 µm og OM2, OM3 samt OM4 med 50 µm kernediameter på markedet. De er velegnet til en overførsel i området af 850 nm bølgelængde. Den nye optiske kabelklasse OM5 byder på/specificerer bredbånds-multimodefiber, som muliggør en større rækkevidde og overførselshastighed takket være SWDM-teknik (Short Wave Division Multiplexing). Øg din ydeevne og forbindelseskvaliteten i din datacentral med EFB-OM5-glasfiberkabler.