RJ45 Patch Cord Cat.6A S/FTP FR HF
RJ45 Patch Cord Cat.6A S/FTP FR HF Kerpen F6-90 TM21 yellow 5m
Item number:
K8210GE.5
EAN no.:
4049759015275
Product information for RJ45 Patch Cord Cat.6A S/FTP FR HF Kerpen F6-90 TM21 yellow 5m
The Cat.6A RJ45 patch cable manufactured in Europe guarantees very good characteristics for 10 Gigabit Ethernet applications. The patch cable is composed of the Cat.7 raw cable F6-90 S/F from Leoni-Kerpen and TM21 connectors from Hirose.
Cross section 4 x 2 x AWG27/7
Mounted anti-kink grommet
Cross section 4 x 2 x AWG27/7
Mounted anti-kink grommet
| AWG-size: | 27/7 |
|---|---|
| Allocation: | acc. TIA/EIA 568B |
| Anti-kink sleeve: | put-on |
| Area of application: | Data center, Industrial Ethernet, Structured cabling |
| Bending radius: | 28,5 mm |
| Cable construction: | 4x2 |
| Cable type: | S/FTP |
| Cable type acc. to Manufacturer: | Leoni-Kerpen F6-90 S/F |
| Cabling standard: | ANSI/TIA-568-C.2 |
| Category: | 6A (TIA) |
| Colour anti-kink sleeve: | yellow |
| Colour outer sheath: | yellow |
| Conductive shield: | 360° shield contact |
| Conductor Material: | Copper |
| Conductor resistance DC: | 170 Ω/km |
| Connector: | IEC 60603-7-51 |
| Connector type: | TM21 red |
| Contacts: | Vergoldet |
| Current capacity: | max. 1 A |
| Fire retardant version: | acc. IEC60332-1 |
| Halogen free: | acc. IEC60754-2 |
| Impedance: | 100 ±5 Ω |
| Insulation Resistance: | > 5000 MΩ |
| Jacket material: | LSZH |
| Length imprint: | False |
| Locking lever: | True |
| Loop resistance: | < 340 Ω/km |
| Low smoke: | acc. IEC61034 |
| Mating cycles: | ≥ 750 |
| Model: | shielded |
| NVP value: | 78 % |
| Operating-/ tempering voltage: | max. 50 V DC |
| Operating Temperature: | -20 – 60 °C |
| Outer diameter of the cable: | 5.7 mm |
| Pin assignment: | 1:1 |
| Printing: | Cat.6 U/UTP AWG24/7 stranded x 4pairs LSZH cable www.efb-elektronik.de |
| Raw cable: | Cat.7 |
| Suitable for degree of protection (IP): | IP20 |
| Tape width: | 500MHz |
| Temperature Range (Installation): | 0 – 50 °C |
| Temperature Range (Operation): | -20 – 60 °C |
| Test voltage: | 1000 (V DC, 1min) core/core und core/screen |
| Transmission: | 10Gbit |
| Type of connector connection 1: | RJ45 8(8) |
| Type of connector connection 2: | RJ45 8(8) |
Technical properties
| AWG-size: | 27/7 |
|---|---|
| Allocation: | acc. TIA/EIA 568B |
| Anti-kink sleeve: | put-on |
| Area of application: | Data center, Industrial Ethernet, Structured cabling |
| Bending radius: | 28,5 mm |
| Cable construction: | 4x2 |
| Cable type: | S/FTP |
| Cable type acc. to Manufacturer: | Leoni-Kerpen F6-90 S/F |
| Cabling standard: | ANSI/TIA-568-C.2 |
| Category: | 6A (TIA) |
| Colour anti-kink sleeve: | yellow |
| Colour outer sheath: | yellow |
| Conductive shield: | 360° shield contact |
| Conductor Material: | Copper |
| Conductor resistance DC: | 170 Ω/km |
| Connector: | IEC 60603-7-51 |
| Connector type: | TM21 red |
| Contacts: | Vergoldet |
| Current capacity: | max. 1 A |
| Fire retardant version: | acc. IEC60332-1 |
| Halogen free: | acc. IEC60754-2 |
| Impedance: | 100 ±5 Ω |
| Insulation Resistance: | > 5000 MΩ |
| Jacket material: | LSZH |
| Length imprint: | False |
| Locking lever: | True |
| Loop resistance: | < 340 Ω/km |
| Low smoke: | acc. IEC61034 |
| Mating cycles: | ≥ 750 |
| Model: | shielded |
| NVP value: | 78 % |
| Operating-/ tempering voltage: | max. 50 V DC |
| Operating Temperature: | -20 – 60 °C |
| Outer diameter of the cable: | 5.7 mm |
| Pin assignment: | 1:1 |
| Printing: | Cat.6 U/UTP AWG24/7 stranded x 4pairs LSZH cable www.efb-elektronik.de |
| Raw cable: | Cat.7 |
| Suitable for degree of protection (IP): | IP20 |
| Tape width: | 500MHz |
| Temperature Range (Installation): | 0 – 50 °C |
| Temperature Range (Operation): | -20 – 60 °C |
| Test voltage: | 1000 (V DC, 1min) core/core und core/screen |
| Transmission: | 10Gbit |
| Type of connector connection 1: | RJ45 8(8) |
| Type of connector connection 2: | RJ45 8(8) |
Variants
| Item no. | Name | Length | Length tolerance | |
|---|---|---|---|---|
| K8210BL.3 | RJ45 Patch Cord Cat.6A S/FTP FR HF Kerpen F6-90 TM21 blue 3m | 3.0 m | ±5 % | |
| K8210GE.3 | RJ45 Patch Cord Cat.6A S/FTP FR HF Kerpen F6-90 TM21 yellow 3m | 3.0 m | ±5 % | |
| K8210GE.5 | RJ45 Patch Cord Cat.6A S/FTP FR HF Kerpen F6-90 TM21 yellow 5m | 5.0 m | ±5 % | |
| K8210GN.20 | RJ45 Patch Cord Cat.6A S/FTP FR HF Kerpen F6-90 TM21 green 20m | 20.0 m | ±5 % | |
| K8210GR.30 | RJ45 Patch Cord Cat.6A S/FTP FR HF Kerpen F6-90 TM21 grey 30m | 30.0 m | ±5 % | |
| K8210RT.2 | RJ45 Patch Cord Cat.6A S/FTP FR HF Kerpen F6-90 TM21 red 2m | 2.0 m | ±5 % |
Product information for RJ45 Patch Cord Cat.6A S/FTP FR HF Kerpen F6-90 TM21 yellow 5m
The Cat.6A RJ45 patch cable manufactured in Europe guarantees very good characteristics for 10 Gigabit Ethernet applications. The patch cable is composed of the Cat.7 raw cable F6-90 S/F from Leoni-Kerpen and TM21 connectors from Hirose.
Cross section 4 x 2 x AWG27/7
Mounted anti-kink grommet
Cross section 4 x 2 x AWG27/7
Mounted anti-kink grommet
| AWG-size: | 27/7 |
|---|---|
| Allocation: | acc. TIA/EIA 568B |
| Anti-kink sleeve: | put-on |
| Area of application: | Data center, Industrial Ethernet, Structured cabling |
| Bending radius: | 28,5 mm |
| Cable construction: | 4x2 |
| Cable type: | S/FTP |
| Cable type acc. to Manufacturer: | Leoni-Kerpen F6-90 S/F |
| Cabling standard: | ANSI/TIA-568-C.2 |
| Category: | 6A (TIA) |
| Colour anti-kink sleeve: | yellow |
| Colour outer sheath: | yellow |
| Conductive shield: | 360° shield contact |
| Conductor Material: | Copper |
| Conductor resistance DC: | 170 Ω/km |
| Connector: | IEC 60603-7-51 |
| Connector type: | TM21 red |
| Contacts: | Vergoldet |
| Current capacity: | max. 1 A |
| Fire retardant version: | acc. IEC60332-1 |
| Halogen free: | acc. IEC60754-2 |
| Impedance: | 100 ±5 Ω |
| Insulation Resistance: | > 5000 MΩ |
| Jacket material: | LSZH |
| Length imprint: | False |
| Locking lever: | True |
| Loop resistance: | < 340 Ω/km |
| Low smoke: | acc. IEC61034 |
| Mating cycles: | ≥ 750 |
| Model: | shielded |
| NVP value: | 78 % |
| Operating-/ tempering voltage: | max. 50 V DC |
| Operating Temperature: | -20 – 60 °C |
| Outer diameter of the cable: | 5.7 mm |
| Pin assignment: | 1:1 |
| Printing: | Cat.6 U/UTP AWG24/7 stranded x 4pairs LSZH cable www.efb-elektronik.de |
| Raw cable: | Cat.7 |
| Suitable for degree of protection (IP): | IP20 |
| Tape width: | 500MHz |
| Temperature Range (Installation): | 0 – 50 °C |
| Temperature Range (Operation): | -20 – 60 °C |
| Test voltage: | 1000 (V DC, 1min) core/core und core/screen |
| Transmission: | 10Gbit |
| Type of connector connection 1: | RJ45 8(8) |
| Type of connector connection 2: | RJ45 8(8) |
| AWG-size: | 27/7 |
|---|---|
| Allocation: | acc. TIA/EIA 568B |
| Anti-kink sleeve: | put-on |
| Area of application: | Data center, Industrial Ethernet, Structured cabling |
| Bending radius: | 28,5 mm |
| Cable construction: | 4x2 |
| Cable type: | S/FTP |
| Cable type acc. to Manufacturer: | Leoni-Kerpen F6-90 S/F |
| Cabling standard: | ANSI/TIA-568-C.2 |
| Category: | 6A (TIA) |
| Colour anti-kink sleeve: | yellow |
| Colour outer sheath: | yellow |
| Conductive shield: | 360° shield contact |
| Conductor Material: | Copper |
| Conductor resistance DC: | 170 Ω/km |
| Connector: | IEC 60603-7-51 |
| Connector type: | TM21 red |
| Contacts: | Vergoldet |
| Current capacity: | max. 1 A |
| Fire retardant version: | acc. IEC60332-1 |
| Halogen free: | acc. IEC60754-2 |
| Impedance: | 100 ±5 Ω |
| Insulation Resistance: | > 5000 MΩ |
| Jacket material: | LSZH |
| Length imprint: | False |
| Locking lever: | True |
| Loop resistance: | < 340 Ω/km |
| Low smoke: | acc. IEC61034 |
| Mating cycles: | ≥ 750 |
| Model: | shielded |
| NVP value: | 78 % |
| Operating-/ tempering voltage: | max. 50 V DC |
| Operating Temperature: | -20 – 60 °C |
| Outer diameter of the cable: | 5.7 mm |
| Pin assignment: | 1:1 |
| Printing: | Cat.6 U/UTP AWG24/7 stranded x 4pairs LSZH cable www.efb-elektronik.de |
| Raw cable: | Cat.7 |
| Suitable for degree of protection (IP): | IP20 |
| Tape width: | 500MHz |
| Temperature Range (Installation): | 0 – 50 °C |
| Temperature Range (Operation): | -20 – 60 °C |
| Test voltage: | 1000 (V DC, 1min) core/core und core/screen |
| Transmission: | 10Gbit |
| Type of connector connection 1: | RJ45 8(8) |
| Type of connector connection 2: | RJ45 8(8) |
Variants
| Item no. | Name | Length | Length tolerance | |
|---|---|---|---|---|
| K8210BL.3 | RJ45 Patch Cord Cat.6A S/FTP FR HF Kerpen F6-90 TM21 blue 3m | 3.0 m | ±5 % | |
| K8210GE.3 | RJ45 Patch Cord Cat.6A S/FTP FR HF Kerpen F6-90 TM21 yellow 3m | 3.0 m | ±5 % | |
| K8210GE.5 | RJ45 Patch Cord Cat.6A S/FTP FR HF Kerpen F6-90 TM21 yellow 5m | 5.0 m | ±5 % | |
| K8210GN.20 | RJ45 Patch Cord Cat.6A S/FTP FR HF Kerpen F6-90 TM21 green 20m | 20.0 m | ±5 % | |
| K8210GR.30 | RJ45 Patch Cord Cat.6A S/FTP FR HF Kerpen F6-90 TM21 grey 30m | 30.0 m | ±5 % | |
| K8210RT.2 | RJ45 Patch Cord Cat.6A S/FTP FR HF Kerpen F6-90 TM21 red 2m | 2.0 m | ±5 % |
Manufacturer information
EFB-Elektronik GmbH
Striegauer Straße 1
33719 Bielefeld
info@efb-elektronik.de
https://www.efb-elektronik.de/kontakt