INFRALAN® I-B(ZN)BH 50/125µ, OM4
INFRALAN® I-B(ZN)BH OM4 48G (4x12) B2ca 3000N LSZH erica violet 8.3mm
Item number:
56348.2OM4-CPR
EAN no.:
4049759223205
Product information for INFRALAN® I-B(ZN)BH OM4 48G (4x12) B2ca 3000N LSZH erica violet 8.3mm
Fields of application:
For building connections
For campus cabling
For use in plastic pipe systems
For installation in cable ducts and on flatbeds
Characteristics:
Easy to use construction
Gel-free cable construction for clean and fast assembly
Small dimensions
High laying stability
Fire behaviour tested and certified according to
Construction Products Regulation (see Euro fire class)
Cable diameter may vary
For building connections
For campus cabling
For use in plastic pipe systems
For installation in cable ducts and on flatbeds
Characteristics:
Easy to use construction
Gel-free cable construction for clean and fast assembly
Small dimensions
High laying stability
Fire behaviour tested and certified according to
Construction Products Regulation (see Euro fire class)
Cable diameter may vary
Technical properties
| Application: | Inside |
|---|---|
| Armouring: | True |
| Blow in: | False |
| Cable metal free: | True |
| Cable silicone free: | True |
| Circuit integrity: | No |
| Colour outer sheath: | erikaviolett |
| Crush resistance: | 1000 N/dm |
| Fiber Colours: |
black blue brown green grey orange red rose turquoise violet white yellow |
| Fiber marking: | Colour |
| Fibre category: | OM4 |
| Fibre type: | Multimode 50/125 |
| Flame retardant: | acc. to EN 60332-3-24 |
| Halogen free: | acc. to EN 60754-1/2 |
| Harmonised Standard: | EN 50575 |
| IL max. (dB/km) 850nm: | 2.5 dB/km |
| IL max. (dB/km) 1300nm: | 0.7 dB/km |
| Jacket material: | LSZH |
| Longitudinal water blocking: | False |
| Low smoke: | Yes |
| Oil resistant: | no |
| Radial water blocking: | False |
| Resistant to chemicals: | False |
| Scope of delivery: | 1x Cable1x Drum |
| Temperature Range (Installation): | -5 – 50 °C |
| Temperature Range (Operation): | -10 – 70 °C |
| Temperature Range (Storage): | -25 – 70 °C |
| Tube marking: | Colour |
| Tube Ø: | 1.6 mm |
| Type of tube: | Stranded loose tube |
| UV resistant: | no |
| With rodent protection: | True |
| With strain relief: | True |
Variants
| Item no. | Name | Category | Cable Ø | Tensile force max. | CPR-Class | Number of fibers | Number of fibres per tube | Construct | Suitable for underground installation | Outer diameter approx. | Fire load | Bending radius | Minimum bending radius (dynamic) | VDE-Name | Weight | Minimum bending radius (static) | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 56324.2OM4-CPR | INFRALAN® I-B(ZN)BH OM4 24G (2x12) B2ca 3000N LSZH erica violet 8.3mm | OM4 | 8.3 mm | 3000 N | B2ca | 24 | 12 | (2x12) | False | 8.3 mm | 0.78 MJ/m | 166 mm | 15xOD mm | I-B(ZN)BH 24G50/125 | 75 kg/km | 10xOD mm | |
| 56348.2OM4-CPR | INFRALAN® I-B(ZN)BH OM4 48G (4x12) B2ca 3000N LSZH erica violet 8.3mm | OM4 | 8.3 mm | 3000 N | B2ca | 48 | 12 | (4x12) | False | 8.3 mm | 0.78 MJ/m | 166 mm | 15xOD mm | I-B(ZN)BH 48G50/125 | 75 kg/km | 10xOD mm |
Manufacturer information
EFB-Elektronik GmbH
Striegauer Str. 1
33719 Bielefeld
info@efb-elektronik.de
https://www.efb-elektronik.de