19" 1U Socket Strip 8 x (red) with Cable IEC C14
Product information for 19" 1U Socket Strip 8 x CEE7/3 (Red) with Cable C14
35° turned socket inserts in aluminium profile
Cable 2.0 m black, H05VV-F 3G 1.0 qmm with IEC60320/C14 plug
Supplied mounting brackets allow any fastening position
Technical properties
| Angle rotated central insert: | 35° ° |
|---|---|
| Coloour of power cord: | black |
| Core cross section: | 1.50 mm² |
| Degree of protection: | IP20 |
| Halogen free: | No |
| Housing shape: | Rectangular |
| Length of power cord: | 2.0 m |
| Mains filter: | False |
| Material: | Steel |
| Material quality: | Aluminium Aluminium |
| Max. connected load: | 3600 W |
| Mounting dimension (standardised): | 465 mm |
| Nominal current: | 16 A |
| Nominal voltage: | 230 V |
| Number of height units (U): | 1 U |
| Number of phases: | 1 |
| Over voltage protection: | False |
| Packaging: | Polybag |
| Residual current circuit breaker (RCCB): | False |
| Rotated central insert: | True |
| Scope of delivery: | 1 x power strip incl. mounting brackets |
| Surface finishing: | Matt |
| Surface treatment: | Anodised |
| Thermal fuse: | True |
| Transparent: | False |
| Type of mains connection: | C14 |
| With cover lid: | False |
Safety instructions
Do not block any ventilation openings to prevent components from overheating. Do not operate the appliance beyond the permissible connected loads to prevent overloading and excessive heat generation. Ensure that the device does not overheat during operation. Warning: Danger of electric shocks and short circuits! Ensure proper earthing to avoid electric shocks. Avoid overloading as this can lead to overheating and short circuits. Check that the housing is undamaged and that there are no exposed contacts or bare wires. Ensure that all electrical connections are made correctly and that the ambient conditions comply with the technical specifications. Always keep a sufficient distance from live devices and avoid misuse.
Manufacturer information
Bachmann Sales GmbH & Co. KG
Ernsthaldenstr. 33
70565 Stuttgart
info@bachmann.com
www.bachmann.com