UCFibre A-DQ(SR)2Y OS2 24E (2x12)
UCFibre A-DQ(SR)2Y OS2 24E (2x12) ,1800N black 12,9mm G657A1
Item number:
A24S2F4
EAN no.:
4065624137057
Product information for UCFibre A-DQ(SR)2Y OS2 24E (2x12) ,1800N black 12,9mm G657A1
Fiber optic cable with a central, gel-filled loose tube and up to 24 fibers for outdoor applications and direct burial with a tensile strength of 3.000 N. Metal-armored construction with fiber optics, longitudinally watertight, rodent-proof, and PE jacket. Used for LAN and WAN backbones, telecom access lines, fiber-to-business and fiber-to-the-building drop connections, as well as fiber-to-the-home drop and access connections.
Technical properties
| Application: | Outside |
|---|---|
| Armouring: | True |
| Blow in: | False |
| Cable metal free: | False |
| Cable silicone free: | True |
| Circuit integrity: | No |
| Colour outer sheath: | black |
| Crush resistance: | 2200 N/dm |
| Fiber Colours: |
black blue brown green grey orange red rose turquoise violet white yellow |
| Fiber marking: | Colour |
| Fibre category: | OS2 G657A1 |
| Fibre type: | Single mode 9/125 |
| Flame retardant: | Nein |
| Halogen free: | acc. to EN 60754-1/2 |
| IL max. (dB/km) 1310nm: | 0.39 dB/km |
| IL max. (dB/km) 1550nm: | 0.22 dB/km |
| Jacket material: | Polyethylene (PE) |
| Longitudinal water blocking: | True |
| Low smoke: | No |
| Oil resistant: | no |
| Radial water blocking: | True |
| Resistant to chemicals: | False |
| Scope of delivery: | 1x Cable, 1x Drum |
| Temperature Range (Installation): | -10 – 60 °C |
| Temperature Range (Operation): | -20 – 70 °C |
| Temperature Range (Storage): | -20 – 70 °C |
| Tube marking: | Colour |
| Tube Ø: | 2.3 mm |
| Type of tube: | Stranded loose tube |
| UV resistant: | True |
| With rodent protection: | True |
| With strain relief: | True |
Manufacturer information
Draka Comteq Germany GmbH & Co. KG
Piccoloministraße 2
51063 Köln
kontakt@prysmian.com
https://de.prysmiangroup.com/