IDC Circuit Board Connectors, pitch 2.54
Product information for IDC Circuit Board Connector 20pole ,pitch 2.54,EWLP
| Ambient temperature: | 105 – °C |
|---|---|
| Angle PCB/contact: | 0°/180° (horizontal) |
| Colour housing: | grey |
| Connector model: | fixed connector |
| Contact type: | pen |
| Diameter connection pin: | - mm |
| Inflammability class of insulation material according to with UL94: | V0 |
| Length pin: | 3.2 mm |
| Material insulation body: | other |
| Material of contact surface: | tin |
| Modular spacing connections: | 1.27 mm |
| Modular spacing contacts: | 2.54 mm |
| Operating temperature: | 105 °C |
| Over voltage category: | - |
| Packaging type: | blister |
| Pollution degree: | - |
| Rated current In: | 2 A |
| Rated surge voltage: | - kV |
| Rated voltage: | - V |
| Suitable for PCB thickness: | 1.5 mm |
| Type of PCB fastening: | connecting contact |
| Type of banding: | - |
| Type of connection: | board to cable |
| Type of electric connection: | other |
| Type of fastening: | solder |
Technical properties
| Ambient temperature: | 105 – °C |
|---|---|
| Angle PCB/contact: | 0°/180° (horizontal) |
| Colour housing: | grey |
| Connector model: | fixed connector |
| Contact type: | pen |
| Diameter connection pin: | - mm |
| Inflammability class of insulation material according to with UL94: | V0 |
| Length pin: | 3.2 mm |
| Material insulation body: | other |
| Material of contact surface: | tin |
| Modular spacing connections: | 1.27 mm |
| Modular spacing contacts: | 2.54 mm |
| Operating temperature: | 105 °C |
| Over voltage category: | - |
| Packaging type: | blister |
| Pollution degree: | - |
| Rated current In: | 2 A |
| Rated surge voltage: | - kV |
| Rated voltage: | - V |
| Suitable for PCB thickness: | 1.5 mm |
| Type of PCB fastening: | connecting contact |
| Type of banding: | - |
| Type of connection: | board to cable |
| Type of electric connection: | other |
| Type of fastening: | solder |
Variants
| Item no. | Name | Number of plug-in contacts | Type | Number of plug-in contact rows | |
|---|---|---|---|---|---|
| 22016.1 | IDC Circuit Board Connector 16pole ,pitch 2.54,EWLP | 16 | E-WLP 16pol. | 2 | |
| 22020.1 | IDC Circuit Board Connector 20pole ,pitch 2.54,EWLP | 20 | E-WLP 20pol. | 2 | |
| 22034.1 | IDC Circuit Board Connector 34pole ,pitch 2.54,EWLP | 34 | E-WLP 34pol. | 2 |
Product information for IDC Circuit Board Connector 20pole ,pitch 2.54,EWLP
| Ambient temperature: | 105 – °C |
|---|---|
| Angle PCB/contact: | 0°/180° (horizontal) |
| Colour housing: | grey |
| Connector model: | fixed connector |
| Contact type: | pen |
| Diameter connection pin: | - mm |
| Inflammability class of insulation material according to with UL94: | V0 |
| Length pin: | 3.2 mm |
| Material insulation body: | other |
| Material of contact surface: | tin |
| Modular spacing connections: | 1.27 mm |
| Modular spacing contacts: | 2.54 mm |
| Operating temperature: | 105 °C |
| Over voltage category: | - |
| Packaging type: | blister |
| Pollution degree: | - |
| Rated current In: | 2 A |
| Rated surge voltage: | - kV |
| Rated voltage: | - V |
| Suitable for PCB thickness: | 1.5 mm |
| Type of PCB fastening: | connecting contact |
| Type of banding: | - |
| Type of connection: | board to cable |
| Type of electric connection: | other |
| Type of fastening: | solder |
| Ambient temperature: | 105 – °C |
|---|---|
| Angle PCB/contact: | 0°/180° (horizontal) |
| Colour housing: | grey |
| Connector model: | fixed connector |
| Contact type: | pen |
| Diameter connection pin: | - mm |
| Inflammability class of insulation material according to with UL94: | V0 |
| Length pin: | 3.2 mm |
| Material insulation body: | other |
| Material of contact surface: | tin |
| Modular spacing connections: | 1.27 mm |
| Modular spacing contacts: | 2.54 mm |
| Operating temperature: | 105 °C |
| Over voltage category: | - |
| Packaging type: | blister |
| Pollution degree: | - |
| Rated current In: | 2 A |
| Rated surge voltage: | - kV |
| Rated voltage: | - V |
| Suitable for PCB thickness: | 1.5 mm |
| Type of PCB fastening: | connecting contact |
| Type of banding: | - |
| Type of connection: | board to cable |
| Type of electric connection: | other |
| Type of fastening: | solder |
Variants
| Item no. | Name | Number of plug-in contacts | Type | Number of plug-in contact rows | |
|---|---|---|---|---|---|
| 22016.1 | IDC Circuit Board Connector 16pole ,pitch 2.54,EWLP | 16 | E-WLP 16pol. | 2 | |
| 22020.1 | IDC Circuit Board Connector 20pole ,pitch 2.54,EWLP | 20 | E-WLP 20pol. | 2 | |
| 22034.1 | IDC Circuit Board Connector 34pole ,pitch 2.54,EWLP | 34 | E-WLP 34pol. | 2 |
Safety instructions
Important safety information to prevent accidents and damage during installation: Hazard: If the raised floor is used incorrectly, it may break. Action: Avoid walking on the raised floor unless the correct loads and load specifications are taken into account. Incorrect loading Hazard: Incorrect loading can lead to instability and damage. Action: Ensure that the load is even and prescribed according to the manufacturer's instructions. Enclosure falls due to weight being exceeded Hazard: Exceeding the maximum weight limit can destabilize the enclosure. Action: Check the maximum permissible load of the enclosure and ensure that this is not exceeded. Falling components due to inadequate fastening Hazard: Inadequately fastened components can fall and cause injury. Action: Ensure that all parts are properly and securely assembled. Housing parts breaking out due to incorrect loading Danger: Inadmissible loading leads to material damage and possible housing parts breaking out. Action: Ensure that the load is distributed correctly and that the recommended load is used. Risk of tipping due to uneven floor Danger: An uneven floor can cause the cabinet or device to tip over. Action: Make sure that the surface is level and stable to avoid the risk of tipping. Risk of tipping due to insufficient load-bearing capacity of the surface Danger: Insufficient load-bearing capacity of the surface can encourage the cabinet to tip over. Action: Check the load-bearing capacity of the surface before installation and ensure that it can safely support the weight. Cabinet can tip over if heavy server unit is pulled forward Danger: Pulling heavy server units forward can cause the cabinet to tip over. Action: Always secure cabinets and server units with suitable brackets and seek assistance when handling heavy equipment. Risk of tipping over with heavy cooling unit without safety measures Hazard: Improper fastening of cooling units to external brackets can cause the cabinet or device to tip over. Action: Secure cooling units with suitable devices to prevent tipping. Side walls fall off - sash lock not used correctly Hazard: Incorrectly used sash locks can cause the side walls of the cabinet to fall off. Action: Regularly check that all sash locks are correctly and securely fitted. Load capacity not provided Hazard: An insufficient load capacity can destabilise the system. Action: Before installation, check the load capacity information and ensure that the base and the shelves are sufficiently stable. Inadequate fastening when fitting accessories Hazard: Loosely fitted accessories can fall down dangerously. Action: Fasten all accessories carefully and regularly check them for strength. Insufficient wall statics - housing falls down Danger: Insufficient wall statics can cause the housing to fall down. Action: Before installation, make sure that the wall has sufficient static load-bearing capacity and that the housing can be installed safely. Injury from falling attachments Danger: Insufficiently secured attachments can fall down and cause injuries. Action: Make sure that all attachments are correctly secured and check them regularly.
Manufacturer information