Socket Strip 6 x with Surge Protection and Switch
Product information for Socket Strip 6 x CEE7/3 with Surge Protection and Switch
With child protection
35° turned socket inserts
Cable H05VV-F3 1.50 mm³, white, 1.5 m, 250 V AC / 16 A with angled CEE7/3 plug CEE7/7
| Angle rotated central insert: | 35° |
|---|---|
| Coloour of power cord: | white |
| Core cross section: | 1.50 mm² |
| Degree of protection: | IP20 |
| Halogen free: | No |
| Housing shape: | Rectangular |
| Length of power cord: | 1.5 m |
| Mains filter: | True |
| Material: | Plastic |
| Material quality: | Other Thermoplastic |
| Max. connected load: | 3600 W |
| Nominal current: | 16 A |
| Nominal voltage: | 230 V |
| Number of phases: | 1 |
| Over voltage protection: | True |
| Packaging: | Polybag |
| Residual current circuit breaker (RCCB): | False |
| Rotated central insert: | True |
| Scope of delivery: | 1 x power strip |
| Surface finishing: | Matt |
| Surface treatment: | untreated |
| Transparent: | False |
| Type of mains connection: | CEE 7/7 |
| With cover lid: | False |
Technical properties
| Angle rotated central insert: | 35° |
|---|---|
| Coloour of power cord: | white |
| Core cross section: | 1.50 mm² |
| Degree of protection: | IP20 |
| Halogen free: | No |
| Housing shape: | Rectangular |
| Length of power cord: | 1.5 m |
| Mains filter: | True |
| Material: | Plastic |
| Material quality: | Other Thermoplastic |
| Max. connected load: | 3600 W |
| Nominal current: | 16 A |
| Nominal voltage: | 230 V |
| Number of phases: | 1 |
| Over voltage protection: | True |
| Packaging: | Polybag |
| Residual current circuit breaker (RCCB): | False |
| Rotated central insert: | True |
| Scope of delivery: | 1 x power strip |
| Surface finishing: | Matt |
| Surface treatment: | untreated |
| Transparent: | False |
| Type of mains connection: | CEE 7/7 |
| With cover lid: | False |
Product information for Socket Strip 6 x CEE7/3 with Surge Protection and Switch
With child protection
35° turned socket inserts
Cable H05VV-F3 1.50 mm³, white, 1.5 m, 250 V AC / 16 A with angled CEE7/3 plug CEE7/7
| Angle rotated central insert: | 35° |
|---|---|
| Coloour of power cord: | white |
| Core cross section: | 1.50 mm² |
| Degree of protection: | IP20 |
| Halogen free: | No |
| Housing shape: | Rectangular |
| Length of power cord: | 1.5 m |
| Mains filter: | True |
| Material: | Plastic |
| Material quality: | Other Thermoplastic |
| Max. connected load: | 3600 W |
| Nominal current: | 16 A |
| Nominal voltage: | 230 V |
| Number of phases: | 1 |
| Over voltage protection: | True |
| Packaging: | Polybag |
| Residual current circuit breaker (RCCB): | False |
| Rotated central insert: | True |
| Scope of delivery: | 1 x power strip |
| Surface finishing: | Matt |
| Surface treatment: | untreated |
| Transparent: | False |
| Type of mains connection: | CEE 7/7 |
| With cover lid: | False |
| Angle rotated central insert: | 35° |
|---|---|
| Coloour of power cord: | white |
| Core cross section: | 1.50 mm² |
| Degree of protection: | IP20 |
| Halogen free: | No |
| Housing shape: | Rectangular |
| Length of power cord: | 1.5 m |
| Mains filter: | True |
| Material: | Plastic |
| Material quality: | Other Thermoplastic |
| Max. connected load: | 3600 W |
| Nominal current: | 16 A |
| Nominal voltage: | 230 V |
| Number of phases: | 1 |
| Over voltage protection: | True |
| Packaging: | Polybag |
| Residual current circuit breaker (RCCB): | False |
| Rotated central insert: | True |
| Scope of delivery: | 1 x power strip |
| Surface finishing: | Matt |
| Surface treatment: | untreated |
| Transparent: | False |
| Type of mains connection: | CEE 7/7 |
| With cover lid: | False |
Safety instructions
Do not block any ventilation openings to prevent components from overheating. Do not operate the appliance beyond the permissible connected loads to prevent overloading and excessive heat generation. Ensure that the device does not overheat during operation. Warning: Danger of electric shocks and short circuits! Ensure proper earthing to avoid electric shocks. Avoid overloading as this can lead to overheating and short circuits. Check that the housing is undamaged and that there are no exposed contacts or bare wires. Ensure that all electrical connections are made correctly and that the ambient conditions comply with the technical specifications. Always keep a sufficient distance from live devices and avoid misuse.
Manufacturer information
Bachmann Sales GmbH & Co. KG
Ernsthaldenstr. 33
70565 Stuttgart
info@bachmann.com
www.bachmann.com