RJ45 Patchkabel Cat.5e U/UTP PVC CCA rot
RJ45 Patch Cord Cat.5e U/UTP PVC CCA red 10m
Item number:
K8096.10
EAN no.:
4049759032487
Product information for RJ45 Patch Cord Cat.5e U/UTP PVC CCA red 10m
The Cat.5e patch cable from EFB-Elektronik supports data transmissions up to 2.5Gbit. Since it is a Cat.5e Ethernet cable, it offers a frequency range up to 100MHz.
• Cover fire protection requirements in compliance with standards – flame-retardant cable behaviour according to IEC60332-1 reduces the spread of fire in the event of a fault and supports compliance with common installation specifications.
• Ensure reliable 2.5 Gigabit connections – gold-plated contact surfaces reduce contact resistances and contact corrosion, which supports signal quality and thus stable 2.5 Gbps transmission.
• Reliable performance of 100MHz bandwidth ensures high-speed data transmission.
Product Description
The unshielded design in this U/UTP patch cable enables cost-effective networking in low-interference environments while providing high flexibility for easy installation. It can be used in a temperature range of -20 – 60 °C. The wide range of possible applications is supported by the bending radius of >27 mm. The LAN cable is IP20 rated. The polyvinyl chloride (PVC) jacket is a flexible standard jacket for network applications, without special fire protection properties.
Technical details
• Cat.5e
• Connector: RJ45 8(8) to RJ45 8(8) with RJ45 connectors
• Shielding: U/UTP cable with 4x2 x AWG24/7
• Pin assignment: 1:1 according to TIA/EIA 568B
• Gold-plated contacts
• Sheath: Polyvinyl chloride (PVC) sheath material
• Outer diameter: 5.4 mm
• With an injected anti-kink grommet
• Fire protection: flame-retardant according to IEC60332-1
• Degree of protection: IP20
• Mating cycles: ≥750
• With length print
• Brand: EFB-Elektronik
• Cover fire protection requirements in compliance with standards – flame-retardant cable behaviour according to IEC60332-1 reduces the spread of fire in the event of a fault and supports compliance with common installation specifications.
• Ensure reliable 2.5 Gigabit connections – gold-plated contact surfaces reduce contact resistances and contact corrosion, which supports signal quality and thus stable 2.5 Gbps transmission.
• Reliable performance of 100MHz bandwidth ensures high-speed data transmission.
Product Description
The unshielded design in this U/UTP patch cable enables cost-effective networking in low-interference environments while providing high flexibility for easy installation. It can be used in a temperature range of -20 – 60 °C. The wide range of possible applications is supported by the bending radius of >27 mm. The LAN cable is IP20 rated. The polyvinyl chloride (PVC) jacket is a flexible standard jacket for network applications, without special fire protection properties.
Technical details
• Cat.5e
• Connector: RJ45 8(8) to RJ45 8(8) with RJ45 connectors
• Shielding: U/UTP cable with 4x2 x AWG24/7
• Pin assignment: 1:1 according to TIA/EIA 568B
• Gold-plated contacts
• Sheath: Polyvinyl chloride (PVC) sheath material
• Outer diameter: 5.4 mm
• With an injected anti-kink grommet
• Fire protection: flame-retardant according to IEC60332-1
• Degree of protection: IP20
• Mating cycles: ≥750
• With length print
• Brand: EFB-Elektronik
Technical properties
| AWG-size: | 24/7 |
|---|---|
| Allocation: | acc. TIA/EIA 568B |
| Anti-kink sleeve: | moulded-on |
| Area of application: |
Data center Industrial Ethernet Structured cabling |
| Bending radius: | >27 mm |
| Cable construction: | 4x2 |
| Cable type: | U/UTP |
| Cabling standard: |
ANSI/TIA-568 EN50173 ISO/IEC 11801 |
| Category: | 5e |
| Colour anti-kink sleeve: | red |
| Colour outer sheath: | red |
| Conductive shield: | No |
| Conductor Material: | CCA |
| Connector: | IEC 60603-7-2 |
| Connector type: | RJ45 standard |
| Contact Resistance: | ≤ 20 mΩ |
| Contacts: | Gold plated |
| Current capacity: | max. 1 A |
| Fire retardant version: | acc. IEC60332-1 |
| Halogen free: | False |
| Impedance: | 100 |
| Jacket material: | Polyvinylchlorid (PVC) |
| Length imprint: | True |
| Locking lever: | False |
| Mating cycles: | ≥750 |
| Model: | unshielded |
| Oil resistant: | no |
| Operating-/ tempering voltage: | max. 50 V DC |
| Operating Temperature: | -20 – 60 °C |
| Outer diameter of the cable: | 5.4 mm |
| Ozone resistance: | No |
| Pin assignment: | 1:1 |
| Printing: | UTP Cat.5E 100MHZ 24AWGX4P Patch ISO/IEC 11801 & EN 50173 verified www.efb-elektronik.de |
| Resistant to chemicals: | False |
| Silicone-free: | True |
| Suitable for degree of protection (IP): | IP20 |
| Tape width: | 100MHz |
| Test voltage: | 1000 (V DC, 1min) core/core und core/screen |
| Transmission: | 2.5Gbit |
| Type of connector connection 1: | RJ45 8(8) |
| Type of connector connection 2: | RJ45 8(8) |
Variants
| Item no. | Name | Length | POE class | Length tolerance | |
|---|---|---|---|---|---|
| K8096.0,5 | RJ45 Patch Cord Cat.5e U/UTP PVC CCA red 0,5m | 0.5 m | No | ±5 % | |
| K8096.1 | RJ45 Patch Cord Cat.5e U/UTP PVC CCA red 1m | 1.0 m | No | ±5 % | |
| K8096.1,5 | RJ45 Patch Cord Cat.5e U/UTP PVC CCA red 1,5m | 1.5 m | No | ±5 % | |
| K8096.10 | RJ45 Patch Cord Cat.5e U/UTP PVC CCA red 10m | 10.0 m | No | ±5 % | |
| K8096.2 | RJ45 Patch Cord Cat.5e U/UTP PVC CCA red 2m | 2.0 m | No | ±5 % | |
| K8096.30 | RJ45 Patch Cord Cat.5e U/UTP PVC CCA red 30m | 30.0 m | No | ±5 % | |
| K8096.7,5 | RJ45 Patch Cord Cat.5e U/UTP PVC CCA red 7,5m | 7.5 m | No | ±5 % |
Manufacturer information
EFB-Elektronik GmbH
Striegauer Straße 1
33719 Bielefeld
info@efb-elektronik.de
https://www.efb-elektronik.de/kontakt