RJ45 Flat Patch Cord Cat.6A U/UTP PVC black
RJ45 Flat Patch Cord Cat.6A U/UTP PVC black 0.25m
Item number:
K8107SW.0,25
EAN no.:
4049759155735
Product information for RJ45 Flat Patch Cord Cat.6A U/UTP PVC black 0.25m
This Cat.6A (TIA) patch cable from EFB-Elektronik transmits data up to 10Gbit. Because it is a Cat.6A (TIA) patch cable, it supports a frequency range of up to 500MHz, which provides high data transmission performance.
• Space-saving cabling – the flat cable enables kink-free installation in confined spaces.
• Cover fire protection requirements in compliance with standards – flame-retardant cable behaviour according to IEC60332-1 reduces the spread of fire in the event of a fault and supports compliance with common installation specifications.
• Supply and connect end devices via one cable – reduces cabling effort because data and power are transmitted via PoE+ according to IEEE802.3at on a single line. PoE+ according to IEEE802.3at can only be used up to certain cable lengths.
Product Description
The unshielded design in this U/UTP network cable enables cost-efficient networking in low-interference environments while providing high flexibility for easy installation. The temperature range of the cable is -20 – 60 °C. The wide range of possible applications is supported by the bending radius of >10 mm. The LAN cable has an IP20 rating. The polyvinyl chloride (PVC) jacket is a flexible standard jacket for network applications, without special fire protection properties.
Technical details
• Cat.6A (TIA)
• Connector: RJ45 8(8) to RJ45 8(8) with extra-short RJ45 connectors
• Shielding: U/UTP cable with 4x2 x AWG30/7
• Cable shape: flat
• Pin assignment: 1:1 according to TIA/EIA 568B
• Corresponds to PoE class: PoE according to IEEE802.3af and PoE+ according to IEEE802.3at
• Gold-plated contacts
• Sheath: Polyvinyl chloride (PVC) sheath material
• External dimensions of the cable: 6.0*1.6 mm
• With an injected anti-kink grommet
• Fire protection: flame-retardant according to IEC60332-1
• Degree of protection: IP20
• With locking lever protection
• Mating cycles: ≥750
• Brand: EFB-Elektronik
• Space-saving cabling – the flat cable enables kink-free installation in confined spaces.
• Cover fire protection requirements in compliance with standards – flame-retardant cable behaviour according to IEC60332-1 reduces the spread of fire in the event of a fault and supports compliance with common installation specifications.
• Supply and connect end devices via one cable – reduces cabling effort because data and power are transmitted via PoE+ according to IEEE802.3at on a single line. PoE+ according to IEEE802.3at can only be used up to certain cable lengths.
Product Description
The unshielded design in this U/UTP network cable enables cost-efficient networking in low-interference environments while providing high flexibility for easy installation. The temperature range of the cable is -20 – 60 °C. The wide range of possible applications is supported by the bending radius of >10 mm. The LAN cable has an IP20 rating. The polyvinyl chloride (PVC) jacket is a flexible standard jacket for network applications, without special fire protection properties.
Technical details
• Cat.6A (TIA)
• Connector: RJ45 8(8) to RJ45 8(8) with extra-short RJ45 connectors
• Shielding: U/UTP cable with 4x2 x AWG30/7
• Cable shape: flat
• Pin assignment: 1:1 according to TIA/EIA 568B
• Corresponds to PoE class: PoE according to IEEE802.3af and PoE+ according to IEEE802.3at
• Gold-plated contacts
• Sheath: Polyvinyl chloride (PVC) sheath material
• External dimensions of the cable: 6.0*1.6 mm
• With an injected anti-kink grommet
• Fire protection: flame-retardant according to IEC60332-1
• Degree of protection: IP20
• With locking lever protection
• Mating cycles: ≥750
• Brand: EFB-Elektronik
Technical properties
| AWG-size: | 30/7 |
|---|---|
| Allocation: | acc. TIA/EIA 568B |
| Anti-kink sleeve: | moulded-on |
| Area of application: |
Industrial Ethernet Structured cabling |
| Bending radius: | >10 mm |
| Cable construction: | 4x2 |
| Cable shape: | flat |
| Cable type: | U/UTP |
| Cabling standard: |
ANSI/TIA-568 EN50173 ISO/IEC 11801 |
| Category: | 6A (TIA) |
| Colour anti-kink sleeve: | black |
| Colour outer sheath: | black |
| Conductive shield: | No |
| Conductor Material: | Copper |
| Conductor resistance DC: | 376 Ω/km |
| Connector: | IEC 60603-7-41 |
| Connector type: | RJ45 short version |
| Contacts: | Gold plated |
| Current capacity: | max. 1 A |
| Fire retardant version: | acc. IEC60332-1 |
| Halogen free: | False |
| Harmonised Standard: | EN 50575 |
| Impedance: | 100 ±15 Ω |
| Insulation Resistance: | 100 MΩ |
| Jacket material: | Polyvinylchlorid (PVC) |
| Length imprint: | False |
| Locking lever: | True |
| Loop resistance: | 752 Ω/km |
| Mating cycles: | ≥750 |
| Model: | unshielded |
| NVP value: | 76 % |
| Oil resistant: | no |
| Operating-/ tempering voltage: | max. 50 V DC |
| Operating Temperature: | -20 – 55 °C |
| Outer diameter of the cable: | 6.0*1.6 mm |
| Ozone resistance: | No |
| Pin assignment: | 1:1 |
| Printing: | SLIM PATCHCABLE U/UTP CAT.6A ***10GE*** www.efb-elektronik.de |
| Resistance unbalance: | < 4 % |
| Resistant to chemicals: | False |
| Silicone-free: | True |
| Suitable for degree of protection (IP): | IP20 |
| Tape width: | 500MHz |
| Test voltage: | 1000 (V DC, 1min) core/core und core/screen |
| Transmission: | 10Gbit |
| Type of connector connection 1: | RJ45 8(8) |
| Type of connector connection 2: | RJ45 8(8) |
| UL approbated: | False |
| UV resistant: | no |
Variants
| Item no. | Name | Length | POE class | Length tolerance | |
|---|---|---|---|---|---|
| K8107SW.0,25 | RJ45 Flat Patch Cord Cat.6A U/UTP PVC black 0.25m | 0.25 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE acc. to IEEE802.3at | ±5 % | |
| K8107SW.0,5 | RJ45 Flat Patch Cord Cat.6A U/UTP PVC black 0,5m | 0.5 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE acc. to IEEE802.3at | ±5 % | |
| K8107SW.1 | RJ45 Flat Patch Cord Cat.6A U/UTP PVC black 1m | 1.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE acc. to IEEE802.3at | ±5 % | |
| K8107SW.1,5 | RJ45 Flat Patch Cord Cat.6A U/UTP PVC black 1,5m | 1.5 m | PoE acc. to IEEE802.3af | ±5 % | |
| K8107SW.2 | RJ45 Flat Patch Cord Cat.6A U/UTP PVC black 2m | 2.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af | ±5 % | |
| K8107SW.3 | RJ45 Flat Patch Cord Cat.6A U/UTP PVC black 3m | 3.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af | ±5 % | |
| K8107SW.5 | RJ45 Flat Patch Cord Cat.6A U/UTP PVC black 5m | 5.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af | ±5 % |
Manufacturer information
EFB-Elektronik GmbH
Striegauer Straße 1
33719 Bielefeld
info@efb-elektronik.de
https://www.efb-elektronik.de/kontakt