Coaxial Cable RG58 C/U, 50 Ohm
Coax Cable RG58 C/U, 50 Ohm black, PVC, 100m ring
Item number:
91058.100
EAN no.:
4049759073954
Product information for Coax Cable RG58 C/U, 50 Ohm black, PVC, 100m ring
Coaxial cable for high frequent measured data and signals defined characteristic impedance and tight production tolerances in 50 Ohm. Also available as UL type. ( 91058.xUL )
| Armouring: | False |
|---|---|
| Colour outer sheath: | black |
| Diameter inner conductor: | 19/0.19 mm |
| Diameter outer conductor: | 0.12 mm |
| Dielectric: | Fully-PE |
| Halogen free (acc. EN 50267-2-2): | False |
| Inner conductor category: | Class 5 = flexible |
| Inner conductor material: | CU, tinned |
| Jacket material: | PVC |
| Operating temperature, fix: | -20 – 75 °C |
| Operating temperature, flexible: | -20 – 75 °C |
| Outer conductor material: | CU, tinned |
| Type of outer conductor: | braiding |
Technical properties
| Armouring: | False |
|---|---|
| Colour outer sheath: | black |
| Diameter inner conductor: | 19/0.19 mm |
| Diameter outer conductor: | 0.12 mm |
| Dielectric: | Fully-PE |
| Halogen free (acc. EN 50267-2-2): | False |
| Inner conductor category: | Class 5 = flexible |
| Inner conductor material: | CU, tinned |
| Jacket material: | PVC |
| Operating temperature, fix: | -20 – 75 °C |
| Operating temperature, flexible: | -20 – 75 °C |
| Outer conductor material: | CU, tinned |
| Type of outer conductor: | braiding |
Product information for Coax Cable RG58 C/U, 50 Ohm black, PVC, 100m ring
Coaxial cable for high frequent measured data and signals defined characteristic impedance and tight production tolerances in 50 Ohm. Also available as UL type. ( 91058.xUL )
| Armouring: | False |
|---|---|
| Colour outer sheath: | black |
| Diameter inner conductor: | 19/0.19 mm |
| Diameter outer conductor: | 0.12 mm |
| Dielectric: | Fully-PE |
| Halogen free (acc. EN 50267-2-2): | False |
| Inner conductor category: | Class 5 = flexible |
| Inner conductor material: | CU, tinned |
| Jacket material: | PVC |
| Operating temperature, fix: | -20 – 75 °C |
| Operating temperature, flexible: | -20 – 75 °C |
| Outer conductor material: | CU, tinned |
| Type of outer conductor: | braiding |
| Armouring: | False |
|---|---|
| Colour outer sheath: | black |
| Diameter inner conductor: | 19/0.19 mm |
| Diameter outer conductor: | 0.12 mm |
| Dielectric: | Fully-PE |
| Halogen free (acc. EN 50267-2-2): | False |
| Inner conductor category: | Class 5 = flexible |
| Inner conductor material: | CU, tinned |
| Jacket material: | PVC |
| Operating temperature, fix: | -20 – 75 °C |
| Operating temperature, flexible: | -20 – 75 °C |
| Outer conductor material: | CU, tinned |
| Type of outer conductor: | braiding |
Manufacturer information
EFB-Elektronik GmbH
Striegauer Straße 1
33719 Bielefeld
info@efb-elektronik.de
https://www.efb-elektronik.de/kontakt