Simplex patch cable SC/APC-SC/APC OS2 G657A2
Product information for Simplex patch cable SC/APC-SC/APC OS2 G657A2 0.5m LSZH 3mm yellow
Due to many different network protocols created in the last 25 years , also a wide range of connectors had been developed. Some of them are still important today: LC, SC, E2000®, MPO/MTP.
Fiber jumper (patchcord) are defined as shortest connection between passive interface and active deviceport, regarding structured cabling standard. Rating of performance, known as category, as well as performance of total transmission channel, known as link class,Similar descriptions for patchcords: Connection cable, drop cable, adapter cable, interconnecting cord, Jumper
Features of EFB fiber optic patch cables
Tension relief reinforced with aramid yarn
Halogen-free and flame-retardant sheath according to IEC-60754-2, IEC-60332-1 and IEC-61034
EFB fiber optic connectors meet the minimum quality class Grade B/2 according to IEC-61753-1 for singlemode and Grade A/1 for multimode according to IEC 61753-122-2 (UPC cut)
100% tested and with individual measurement report
Technical properties
| Anti-kink sleeve: | put-on |
|---|---|
| Bend optimized fiber: | yes |
| Cable structure: | simplex |
| Cable type: | I-V(ZN) H |
| Cable Ø: | 3 mm |
| Category: | OS2 G657A2 |
| Colour outer sheath: | yellow |
| Fibre type: | Singlemode 9/125 |
| Flame retardant: | acc. to IEC 60332-1-2 |
| Halogen free: | acc. to IEC 62821 |
| Insertion loss 1310nm: | ≤0,15 dB |
| Jacket material: | LSZH |
| Low smoke: | acc. to IEC 61034 |
| Min. Bending radius (Dynamic): | >20xOD mm |
| Min. Bending radius (Static): | >10xOD mm |
| Number of fibers: | 1 |
| Operating Temperature: | -20 – 60 °C |
| Packaging: | EFB-Electronics poly bag (resealable) |
| Reinforcment: | Aramid |
| Return loss 1310nm: | ≥60 dB |
| Return loss 1550nm: | ≥60 dB |
| Scope of delivery: | 1x Patchcable, 1x Measurement Report, 1x Information Sheet |
| Storage Temperature: | -20 – 70 °C |
| Type of connector connection 1: | SC/APC |
| Type of connector connection 2: | SC/APC |
Variants
| Item no. | Name | Length | Length tolerance | |
|---|---|---|---|---|
| O0944.0,5 | Simplex patch cable SC/APC-SC/APC OS2 G657A2 0.5m LSZH 3mm yellow | 0.5 m | ±5 % | |
| O0944.1 | Simplex patch cable SC/APC-SC/APC OS2 G657A2 1m LSZH 3mm yellow | 1.0 m | ±5 % | |
| O0944.2 | Simplex patch cable SC/APC-SC/APC OS2 G657A2 2m LSZH 3mm yellow | 2.0 m | ±5 % | |
| O0944.3 | Simplex patch cable SC/APC-SC/APC OS2 G657A2 3m LSZH 3mm yellow | 3.0 m | ±5 % | |
| O0944.5 | Simplex patch cable SC/APC-SC/APC OS2 G657A2 5m LSZH 3mm yellow | 5.0 m | ±5 % | |
| O0944.7,5 | Simplex patch cable SC/APC-SC/APC OS2 G657A2 7.5m LSZH 3mm yellow | 7.5 m | ±5 % | |
| O0944.10 | Simplex patch cable SC/APC-SC/APC OS2 G657A2 10m LSZH 3mm yellow | 10.0 m | ±5 % | |
| O0944.15 | Simplex patch cable SC/APC-SC/APC OS2 G657A2 15m LSZH 3mm yellow | 15.0 m | ±5 % | |
| O0944.20 | Simplex patch cable SC/APC-SC/APC OS2 G657A2 20m LSZH 3mm yellow | 20.0 m | ±5 % |
Safety instructions
Warning: Proper disposal of fiberglass residues! Fiberglass residues must be disposed of immediately and with due care in the containers provided for them. If handled improperly, there is a risk of injury due to fiber residues penetrating the skin. Warning: Danger of swallowing The product must not be put in the mouth. If swallowed, there is a risk of suffocation, internal blockage of the digestive tract and a possible risk of poisoning from ingredients that may be contained in the products.
Manufacturer information