Detector, activates LED in LED Patch Cable
Detector, activates LED in LED Patch Cable, mit USB Schnittstelle
Item number:
DC10001USB
EAN no.:
4049759211134
Product information for Detector, activates LED in LED Patch Cable, mit USB Schnittstelle
Detector for feeding into the DualBoot® LED patch cable. The detector is simply plugged into the appropriate contact pairs on the RJ45 connector. By repeatedly pressing the button, you can choose between 4 operating states (continuous light, fast flashing, slow flashing, off), thus providing an individual setting for all lighting conditions. The detector's battery can be charged using the supplied Micro USB cable.
| Applicable under tension: | True |
|---|---|
| Capacity: | 600 mAh |
| Casing material: | Anodised aluminium |
| Cell type: | Lithium ion battery |
| Max. search depth: | - cm |
| Operating conditions: | 4 |
| Packaging: | Case |
| Rechargeable: | True |
| Scope of delivery: | Micro USB cable |
| Suitable for searching metal: | False |
| Suitable for searching plastic: | False |
| Suitable for searching wood: | False |
| Voltage: | 3.7 V |
Technical properties
| Applicable under tension: | True |
|---|---|
| Capacity: | 600 mAh |
| Casing material: | Anodised aluminium |
| Cell type: | Lithium ion battery |
| Max. search depth: | - cm |
| Operating conditions: | 4 |
| Packaging: | Case |
| Rechargeable: | True |
| Scope of delivery: | Micro USB cable |
| Suitable for searching metal: | False |
| Suitable for searching plastic: | False |
| Suitable for searching wood: | False |
| Voltage: | 3.7 V |
Product information for Detector, activates LED in LED Patch Cable, mit USB Schnittstelle
Detector for feeding into the DualBoot® LED patch cable. The detector is simply plugged into the appropriate contact pairs on the RJ45 connector. By repeatedly pressing the button, you can choose between 4 operating states (continuous light, fast flashing, slow flashing, off), thus providing an individual setting for all lighting conditions. The detector's battery can be charged using the supplied Micro USB cable.
| Applicable under tension: | True |
|---|---|
| Capacity: | 600 mAh |
| Casing material: | Anodised aluminium |
| Cell type: | Lithium ion battery |
| Max. search depth: | - cm |
| Operating conditions: | 4 |
| Packaging: | Case |
| Rechargeable: | True |
| Scope of delivery: | Micro USB cable |
| Suitable for searching metal: | False |
| Suitable for searching plastic: | False |
| Suitable for searching wood: | False |
| Voltage: | 3.7 V |
| Applicable under tension: | True |
|---|---|
| Capacity: | 600 mAh |
| Casing material: | Anodised aluminium |
| Cell type: | Lithium ion battery |
| Max. search depth: | - cm |
| Operating conditions: | 4 |
| Packaging: | Case |
| Rechargeable: | True |
| Scope of delivery: | Micro USB cable |
| Suitable for searching metal: | False |
| Suitable for searching plastic: | False |
| Suitable for searching wood: | False |
| Voltage: | 3.7 V |
Manufacturer information
EFB-Elektronik GmbH
Striegauer Straße 1
33719 Bielefeld
info@efb-elektronik.de
https://www.efb-elektronik.de/kontakt