19'' Server Cabinet PRO 42U, 800x1000 mm without side panels
19'' Server Cabinet PRO 42U, 800x1000 mm without side panels
Item number:
3446304302
Product information for 19'' Server Cabinet PRO 42U, 800x1000 mm without side panels
19" server cabinet according to DIN41494
Steel sheet housing with screwed frame, completely pre-assembled, self-ventilated, dismountable
Inside front and rear 4 x 19"profiles (2 front, 2 rear-sided), galvanised, step-less depth-adjustable
Contrariwise numbering of rack units at the 19" profiles
Front and rear door with 3-point turning handle (up to 24U 1-point), lockable, incl. profile half-cylinder acc. to DIN18252 / EN 1303
Profile half-cylinder exchangeable by customer (30/10 mm)
Door stop for front and rear door possible left- or right-sided
Cabinets stackable side-by-side, baying set (Art.-No. PRO-ANR0X), otherwise screwable via screw set M6
Roof and bottom with 4/6 pre-punched openings for cable entry (450 x 90 mm), for 600 mm cabinet width cable entry only rear
Roof prepared for accommodation of 2-fan or 4-fan units, bottom with pre-punched opening for filter or cable entry modules
Internal earthing of all cabinet sections
Pre-assembled earthing bar rear-sided in the middle of the cabinet (ports: 20 x M5 + 2 x 8 mm)
Max. load 1000 kg (depths 600 / 800 mm) resp. 1360 kg (depths 1000 / 1200 mm for >24U)
Paint finish RAL7035, light grey
Protection degree IP20
Included accessories: 1 x brush, 1 x set of captive nuts (PU 20 pcs.), earthing bar and earthing cables, 4 x levelling feet M12, 2 x key
Delivery in transport packaging on disposable pallet
Steel sheet housing with screwed frame, completely pre-assembled, self-ventilated, dismountable
Inside front and rear 4 x 19"profiles (2 front, 2 rear-sided), galvanised, step-less depth-adjustable
Contrariwise numbering of rack units at the 19" profiles
Front and rear door with 3-point turning handle (up to 24U 1-point), lockable, incl. profile half-cylinder acc. to DIN18252 / EN 1303
Profile half-cylinder exchangeable by customer (30/10 mm)
Door stop for front and rear door possible left- or right-sided
Cabinets stackable side-by-side, baying set (Art.-No. PRO-ANR0X), otherwise screwable via screw set M6
Roof and bottom with 4/6 pre-punched openings for cable entry (450 x 90 mm), for 600 mm cabinet width cable entry only rear
Roof prepared for accommodation of 2-fan or 4-fan units, bottom with pre-punched opening for filter or cable entry modules
Internal earthing of all cabinet sections
Pre-assembled earthing bar rear-sided in the middle of the cabinet (ports: 20 x M5 + 2 x 8 mm)
Max. load 1000 kg (depths 600 / 800 mm) resp. 1360 kg (depths 1000 / 1200 mm for >24U)
Paint finish RAL7035, light grey
Protection degree IP20
Included accessories: 1 x brush, 1 x set of captive nuts (PU 20 pcs.), earthing bar and earthing cables, 4 x levelling feet M12, 2 x key
Delivery in transport packaging on disposable pallet
Technical properties
| Active air conditioning: | False |
|---|---|
| Air inlet floor: | Breakout opening type A (380 x 380 mm), e.g. for filter or cable entry modules |
| Cabinet Series: | PRO |
| Cable entry roof/floor: | Roof and base each with 4 pre-cut, breakable openings, all around, each 450 x 89 mm (re-sealable with a 19" 2U blanking plate) |
| Category: | 19" server cabinet according to DIN41494 |
| Degree of protection: | IP20 according to EN60529 when placed in a row or with installed side walls |
| Demountable: | True |
| Door hinge reversible front door: | True |
| Door hinge reversible rear door: | True |
| Door opening angle front door: | 270 ° |
| Door opening angle rear door: | 270 ° |
| Frame: | screwed together, completely pre-assembled |
| Material: | Steel |
| Model: | With permanent frame |
| Modular spacing: | 482,6 mm (19 inch) |
| Mounting level: | Front and rear |
| PHC replaceable front door: | True, according to DIN18252 (30/10 mm) |
| PHC replaceable rear door: | True |
| Packaging: | Delivery in transport packaging on a disposable pallet |
| Perforation level front door: | > 80 % |
| Scope of delivery: | 1x cabinet, 1 x brush strip, 1 x cage nut set (20 pieces per pack), grounding rail and grounding cable, 4 x M12 leveling feet, 2 x keys |
| Stackable: | True |
| Surface finishing: | powder coating |
| Type of back door: | Steel perforated 1-part |
| Type of front door: | Steel perforated 1-part |
| Type of profile rail: | Crank |
| Type of ventilation: | Passive |
| With backside door: | True |
| With earthing: | True |
| With front door: | True |
| With roof plate: | True |
| With sidewall: | False |
| With socket: | False |
Manufacturer information
EFB-Elektronik GmbH
Striegauer Straße 1
33719 Bielefeld
info@efb-elektronik.de
https://www.efb-elektronik.de/kontakt