USB3.2 5Gbit 3A Connection Cable Plug Type-C to Plug Type-C
USB3.2 Gen1. 5Gbit 3A Connection Cable C-C, M-M, 0.5m, black, Premium
Item number:
K5283-3ASW.0,5
EAN no.:
4049759231576
Product information for USB3.2 Gen1. 5Gbit 3A Connection Cable C-C, M-M, 0.5m, black, Premium
USB 3.2 - maximum possible transmission rate 5 Gbit/s
maximum possible electical current dependent on profile drom 3000 mA
maximum possible electical power 15 W
Type-C reversible plug
Hostcontroller Type-C, not downward compatible
maximum possible electical current dependent on profile drom 3000 mA
maximum possible electical power 15 W
Type-C reversible plug
Hostcontroller Type-C, not downward compatible
| 3D: | True |
|---|---|
| ARC: | False |
| Backwards compatible: | True |
| Bandwith: | 5 Gbit/s |
| Bending radius (dynamic/static): | 25,4 mm |
| CEC: | False |
| Cable set: | False |
| Cable type (passive/active/optical): | passive |
| Chip: | False |
| Compliant with: | USB Charger, USB PSU, Smartphone |
| Compressions technologies: | VESA DSC |
| Connection type connection 1: | Plug |
| Connection type connection 2: | Plug |
| Connector 1 angulation: | 180° |
| Connector 2 angulation: | 180° |
| Contact Plating: | nickel-plated |
| DSC: | False |
| Dust cover: | false |
| Enhanced Color: | Deep Color |
| Fast Charging technologie: | PD 3.0 |
| HDMI Power: | False |
| HDMI certified: | False |
| HDR: | HDR |
| HEC (Ethernet channel): | False |
| Halogenfree: | No |
| Kink protection: | False |
| MSA: | True |
| MST: | False |
| Material Connector Housing: | Stainless steel |
| Material Inner Conductor: | TC |
| Material jacket: | PVC |
| Max. mating cycles: | 10000 |
| Model: | Round Cable |
| Number of poles connection 1: | 24 |
| Number of poles connection 2: | 24 |
| Number of shieldings: | triple |
| Operating temperature: | -5 – 45 °C |
| PCIe Data transfer: | False |
| Plug dimensions Side 1: | 12.3*7.0*37.0mm |
| Plug dimensions Side 2: | 12.3*7.0*37.0mm |
| Power Delivery: | 60 W |
| Scope of delivery: | 1 x USB Cable |
| Shielded: | True |
| Speed: | 5 Gbit/s |
| Storage Temperature: | -20 – 60 °C |
| Supported audio formats: | compressed Audio format (Dolby Digital, Dolby TrueHD, DTS, DTS-HD Master Audio, Dolby Atmos) |
| Supported protocols / functions: | USB OTG |
| Supported video standards: | 4K UHD - Ultra High Definition |
| Tensile strength (short/long): | 39,2 N |
| Type of connector connection 1: | USB Type-C |
| Type of connector connection 2: | USB Type-C |
| Type of packaging: | plastic bag |
| Type of signal: | Digital |
| VESA certified: | False |
| VRR: | True |
| Various lengths cable set: | 1*0.5m |
| Version: | USB 3.2 Gen 1 |
| Warranty: | 12 months |
| With termination resistor: | False |
| eARC: | False |
Technical properties
| 3D: | True |
|---|---|
| ARC: | False |
| Backwards compatible: | True |
| Bandwith: | 5 Gbit/s |
| Bending radius (dynamic/static): | 25,4 mm |
| CEC: | False |
| Cable set: | False |
| Cable type (passive/active/optical): | passive |
| Chip: | False |
| Compliant with: | USB Charger, USB PSU, Smartphone |
| Compressions technologies: | VESA DSC |
| Connection type connection 1: | Plug |
| Connection type connection 2: | Plug |
| Connector 1 angulation: | 180° |
| Connector 2 angulation: | 180° |
| Contact Plating: | nickel-plated |
| DSC: | False |
| Dust cover: | false |
| Enhanced Color: | Deep Color |
| Fast Charging technologie: | PD 3.0 |
| HDMI Power: | False |
| HDMI certified: | False |
| HDR: | HDR |
| HEC (Ethernet channel): | False |
| Halogenfree: | No |
| Kink protection: | False |
| MSA: | True |
| MST: | False |
| Material Connector Housing: | Stainless steel |
| Material Inner Conductor: | TC |
| Material jacket: | PVC |
| Max. mating cycles: | 10000 |
| Model: | Round Cable |
| Number of poles connection 1: | 24 |
| Number of poles connection 2: | 24 |
| Number of shieldings: | triple |
| Operating temperature: | -5 – 45 °C |
| PCIe Data transfer: | False |
| Plug dimensions Side 1: | 12.3*7.0*37.0mm |
| Plug dimensions Side 2: | 12.3*7.0*37.0mm |
| Power Delivery: | 60 W |
| Scope of delivery: | 1 x USB Cable |
| Shielded: | True |
| Speed: | 5 Gbit/s |
| Storage Temperature: | -20 – 60 °C |
| Supported audio formats: | compressed Audio format (Dolby Digital, Dolby TrueHD, DTS, DTS-HD Master Audio, Dolby Atmos) |
| Supported protocols / functions: | USB OTG |
| Supported video standards: | 4K UHD - Ultra High Definition |
| Tensile strength (short/long): | 39,2 N |
| Type of connector connection 1: | USB Type-C |
| Type of connector connection 2: | USB Type-C |
| Type of packaging: | plastic bag |
| Type of signal: | Digital |
| VESA certified: | False |
| VRR: | True |
| Various lengths cable set: | 1*0.5m |
| Version: | USB 3.2 Gen 1 |
| Warranty: | 12 months |
| With termination resistor: | False |
| eARC: | False |
Variants
| Item no. | Name | Color | Length | Diameter | AWG | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| K5283-3ASW.0,5 | USB3.2 Gen1. 5Gbit 3A Connection Cable C-C, M-M, 0.5m, black, Premium | black | 0.5 m | 5.0 mm | 20+32AWG | |
| K5283-3ASW.1 | USB3.2 Gen.1 5Gbit 3A Connection Cable C-C, M-M, 1.0m, black | black | 1.0 m | 5.0 mm | 20+32AWG | |
| K5283-3ASW.2 | USB3.2 Gen.1 5Gbit 3A Connection Cable C-C, M-M, 2.0m, black | black | 2.0 m | 5.0 mm | 20+32AWG |
Product information for USB3.2 Gen1. 5Gbit 3A Connection Cable C-C, M-M, 0.5m, black, Premium
USB 3.2 - maximum possible transmission rate 5 Gbit/s
maximum possible electical current dependent on profile drom 3000 mA
maximum possible electical power 15 W
Type-C reversible plug
Hostcontroller Type-C, not downward compatible
maximum possible electical current dependent on profile drom 3000 mA
maximum possible electical power 15 W
Type-C reversible plug
Hostcontroller Type-C, not downward compatible
| 3D: | True |
|---|---|
| ARC: | False |
| Backwards compatible: | True |
| Bandwith: | 5 Gbit/s |
| Bending radius (dynamic/static): | 25,4 mm |
| CEC: | False |
| Cable set: | False |
| Cable type (passive/active/optical): | passive |
| Chip: | False |
| Compliant with: | USB Charger, USB PSU, Smartphone |
| Compressions technologies: | VESA DSC |
| Connection type connection 1: | Plug |
| Connection type connection 2: | Plug |
| Connector 1 angulation: | 180° |
| Connector 2 angulation: | 180° |
| Contact Plating: | nickel-plated |
| DSC: | False |
| Dust cover: | false |
| Enhanced Color: | Deep Color |
| Fast Charging technologie: | PD 3.0 |
| HDMI Power: | False |
| HDMI certified: | False |
| HDR: | HDR |
| HEC (Ethernet channel): | False |
| Halogenfree: | No |
| Kink protection: | False |
| MSA: | True |
| MST: | False |
| Material Connector Housing: | Stainless steel |
| Material Inner Conductor: | TC |
| Material jacket: | PVC |
| Max. mating cycles: | 10000 |
| Model: | Round Cable |
| Number of poles connection 1: | 24 |
| Number of poles connection 2: | 24 |
| Number of shieldings: | triple |
| Operating temperature: | -5 – 45 °C |
| PCIe Data transfer: | False |
| Plug dimensions Side 1: | 12.3*7.0*37.0mm |
| Plug dimensions Side 2: | 12.3*7.0*37.0mm |
| Power Delivery: | 60 W |
| Scope of delivery: | 1 x USB Cable |
| Shielded: | True |
| Speed: | 5 Gbit/s |
| Storage Temperature: | -20 – 60 °C |
| Supported audio formats: | compressed Audio format (Dolby Digital, Dolby TrueHD, DTS, DTS-HD Master Audio, Dolby Atmos) |
| Supported protocols / functions: | USB OTG |
| Supported video standards: | 4K UHD - Ultra High Definition |
| Tensile strength (short/long): | 39,2 N |
| Type of connector connection 1: | USB Type-C |
| Type of connector connection 2: | USB Type-C |
| Type of packaging: | plastic bag |
| Type of signal: | Digital |
| VESA certified: | False |
| VRR: | True |
| Various lengths cable set: | 1*0.5m |
| Version: | USB 3.2 Gen 1 |
| Warranty: | 12 months |
| With termination resistor: | False |
| eARC: | False |
| 3D: | True |
|---|---|
| ARC: | False |
| Backwards compatible: | True |
| Bandwith: | 5 Gbit/s |
| Bending radius (dynamic/static): | 25,4 mm |
| CEC: | False |
| Cable set: | False |
| Cable type (passive/active/optical): | passive |
| Chip: | False |
| Compliant with: | USB Charger, USB PSU, Smartphone |
| Compressions technologies: | VESA DSC |
| Connection type connection 1: | Plug |
| Connection type connection 2: | Plug |
| Connector 1 angulation: | 180° |
| Connector 2 angulation: | 180° |
| Contact Plating: | nickel-plated |
| DSC: | False |
| Dust cover: | false |
| Enhanced Color: | Deep Color |
| Fast Charging technologie: | PD 3.0 |
| HDMI Power: | False |
| HDMI certified: | False |
| HDR: | HDR |
| HEC (Ethernet channel): | False |
| Halogenfree: | No |
| Kink protection: | False |
| MSA: | True |
| MST: | False |
| Material Connector Housing: | Stainless steel |
| Material Inner Conductor: | TC |
| Material jacket: | PVC |
| Max. mating cycles: | 10000 |
| Model: | Round Cable |
| Number of poles connection 1: | 24 |
| Number of poles connection 2: | 24 |
| Number of shieldings: | triple |
| Operating temperature: | -5 – 45 °C |
| PCIe Data transfer: | False |
| Plug dimensions Side 1: | 12.3*7.0*37.0mm |
| Plug dimensions Side 2: | 12.3*7.0*37.0mm |
| Power Delivery: | 60 W |
| Scope of delivery: | 1 x USB Cable |
| Shielded: | True |
| Speed: | 5 Gbit/s |
| Storage Temperature: | -20 – 60 °C |
| Supported audio formats: | compressed Audio format (Dolby Digital, Dolby TrueHD, DTS, DTS-HD Master Audio, Dolby Atmos) |
| Supported protocols / functions: | USB OTG |
| Supported video standards: | 4K UHD - Ultra High Definition |
| Tensile strength (short/long): | 39,2 N |
| Type of connector connection 1: | USB Type-C |
| Type of connector connection 2: | USB Type-C |
| Type of packaging: | plastic bag |
| Type of signal: | Digital |
| VESA certified: | False |
| VRR: | True |
| Various lengths cable set: | 1*0.5m |
| Version: | USB 3.2 Gen 1 |
| Warranty: | 12 months |
| With termination resistor: | False |
| eARC: | False |
Variants
| Item no. | Name | Color | Length | Diameter | AWG | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| K5283-3ASW.0,5 | USB3.2 Gen1. 5Gbit 3A Connection Cable C-C, M-M, 0.5m, black, Premium | black | 0.5 m | 5.0 mm | 20+32AWG | |
| K5283-3ASW.1 | USB3.2 Gen.1 5Gbit 3A Connection Cable C-C, M-M, 1.0m, black | black | 1.0 m | 5.0 mm | 20+32AWG | |
| K5283-3ASW.2 | USB3.2 Gen.1 5Gbit 3A Connection Cable C-C, M-M, 2.0m, black | black | 2.0 m | 5.0 mm | 20+32AWG |
Safety instructions
Warning: Danger of tripping! If installed incorrectly, there is a risk of tripping.
Manufacturer information
EFB-Elektronik GmbH
Striegauer Straße 1
33719 Bielefeld
info@efb-elektronik.de
https://www.efb-elektronik.de/kontakt