RJ45 Patch Cord Cat.6A S/FTP PVC short boot UL black
RJ45 Patch cable S/FTP, Cat.6, PVC, short boot, UL, 1m, black
Item number:
K2460.1
EAN no.:
4049759055707
Product information for RJ45 Patch cable S/FTP, Cat.6, PVC, short boot, UL, 1m, black
The Cat.6 patch cable from EFB-Elektronik transmits data up to 5Gbit. The S/FTP shielding reliably protects against interference and ensures good signal quality. Since it is a Cat.6 network cable, it supports a frequency range of up to 250MHz, which enables high data transmission performance.
• Increase interference immunity in electromagnetically charged environments – double shielding (S/FTP) improves EMC reserve, reduces susceptibility to radiation and stabilizes transmission in parallel cable routing.
• Cover fire protection requirements in compliance with standards – flame-retardant cable behaviour according to IEC60332-1 reduces the spread of fire in the event of a fault and supports compliance with common installation specifications.
• Reliable performance for your network connection – the pure copper conductor material ensures stable data transmission and supports consistent signal quality in typical IT and home network applications.
Product Description
The S/FTP Ethernet cable has a double shield that effectively minimizes electromagnetic interference. It can be used in a temperature range of -20 – 60 °C. The wide range of possible applications is supported by the bending radius of >27.5 mm. The network cable is IP20 rated. The polyvinyl chloride (PVC) jacket is a flexible standard jacket for network applications, without special fire protection properties.
Technical details
• Cat.6
• Connector: RJ45 8(8) to RJ45 8(8) with RJ45 connectors
• Shielding: S/FTP cable with 4x2 x AWG26/7
• Cable shape: round
• Pin assignment: 1:1 according to TIA/EIA 568B
• Equivalent to PoE class: PoE to IEEE802.3af, PoE+ to IEEE802.3at, and 4PPoE to IEEE802.3bt
• UL approved
• Gold-plated contacts
• Sheath: Polyvinyl chloride (PVC) sheath material
• Outer diameter: 6.5 mm
• With an injected anti-kink grommet
• Fire protection: flame-retardant according to IEC60332-1
• Degree of protection: IP20
• With a punctual screen contact
• With locking lever protection
• Mating cycles: ≥750
• Brand: EFB-Elektronik
• Increase interference immunity in electromagnetically charged environments – double shielding (S/FTP) improves EMC reserve, reduces susceptibility to radiation and stabilizes transmission in parallel cable routing.
• Cover fire protection requirements in compliance with standards – flame-retardant cable behaviour according to IEC60332-1 reduces the spread of fire in the event of a fault and supports compliance with common installation specifications.
• Reliable performance for your network connection – the pure copper conductor material ensures stable data transmission and supports consistent signal quality in typical IT and home network applications.
Product Description
The S/FTP Ethernet cable has a double shield that effectively minimizes electromagnetic interference. It can be used in a temperature range of -20 – 60 °C. The wide range of possible applications is supported by the bending radius of >27.5 mm. The network cable is IP20 rated. The polyvinyl chloride (PVC) jacket is a flexible standard jacket for network applications, without special fire protection properties.
Technical details
• Cat.6
• Connector: RJ45 8(8) to RJ45 8(8) with RJ45 connectors
• Shielding: S/FTP cable with 4x2 x AWG26/7
• Cable shape: round
• Pin assignment: 1:1 according to TIA/EIA 568B
• Equivalent to PoE class: PoE to IEEE802.3af, PoE+ to IEEE802.3at, and 4PPoE to IEEE802.3bt
• UL approved
• Gold-plated contacts
• Sheath: Polyvinyl chloride (PVC) sheath material
• Outer diameter: 6.5 mm
• With an injected anti-kink grommet
• Fire protection: flame-retardant according to IEC60332-1
• Degree of protection: IP20
• With a punctual screen contact
• With locking lever protection
• Mating cycles: ≥750
• Brand: EFB-Elektronik
Technical properties
| AWG-size: | 26/7 |
|---|---|
| Allocation: | acc. TIA/EIA 568B |
| Anti-kink sleeve: | moulded-on |
| Area of application: |
Industrial Ethernet Structured cabling |
| Bending radius: | >27,5 mm |
| Cable construction: | 4x2 |
| Cable shape: | rund |
| Cable type: | S/FTP |
| Cabling standard: |
ANSI/TIA-568 EN50173 ISO/IEC 11801 |
| Category: | 6 |
| Colour anti-kink sleeve: | black |
| Colour outer sheath: | black |
| Conductive shield: | Selected shield contact |
| Conductor Material: | Copper |
| Connector: | IEC 60603-7-5 |
| Connector type: | RJ45 standard |
| Contact Resistance: | ≤ 20 mΩ |
| Contacts: | Gold plated |
| Current capacity: | max. 1 A |
| Fire retardant version: | acc. IEC60332-1 |
| Halogen free: | False |
| Harmonised Standard: | EN 50575 |
| Impedance: | 100 ±15 Ω |
| Insulation Resistance: | ≥ 500 MΩ |
| Jacket material: | Polyvinylchlorid (PVC) |
| Length imprint: | False |
| Locking lever: | True |
| Mating cycles: | ≥750 |
| Model: | shielded |
| Oil resistant: | no |
| Operating-/ tempering voltage: | max. 50 V DC |
| Operating Temperature: | -5 – 75 °C |
| Outer diameter of the cable: | 6.5 mm |
| Ozone resistance: | No |
| Pin assignment: | 1:1 |
| Printing: | VOIP Cat.6 Patchcable S/FTP AWG26/7 UL E132276-C CM 75°C 4PR PVC IEC332-1 ISO-IEC11801 TIA/EIA-568-B.2.1 ***Voice Over IP*** |
| Resistant to chemicals: | False |
| Suitable for degree of protection (IP): | IP20 |
| Tape width: | 250MHz |
| Test voltage: | 1000 (V DC, 1min) core/core und core/screen |
| Transmission: | 5Gbit |
| Type of connector connection 1: | RJ45 8(8) |
| Type of connector connection 2: | RJ45 8(8) |
| UL approbated: | True |
| UV resistant: | False |
Variants
| Item no. | Name | Length | POE class | Length tolerance | |
|---|---|---|---|---|---|
| K2460.1 | RJ45 Patch cable S/FTP, Cat.6, PVC, short boot, UL, 1m, black | 1.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE+ acc. to IEEE802.3at;4PPoE acc. to IEEE802.3bt | ±5 % | |
| K2460.2 | RJ45 Patch cable S/FTP, Cat.6, PVC, short boot, UL, 2m, black | 2.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE+ acc. to IEEE802.3at;4PPoE acc. to IEEE802.3bt | ±5 % | |
| K2460.3 | RJ45 Patch cable S/FTP, Cat.6, PVC, short boot, UL, 3m, black | 3.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE+ acc. to IEEE802.3at;4PPoE acc. to IEEE802.3bt | ±5 % | |
| K2460.6 | RJ45 Patch cable S/FTP, Cat.6, PVC, short boot, UL, 6m, black | 6.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE+ acc. to IEEE802.3at;4PPoE acc. to IEEE802.3bt | ±5 % | |
| K2460.10 | RJ45 Patch cable S/FTP, Cat.6, PVC, short boot, UL, 10m, black | 10.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE+ acc. to IEEE802.3at;4PPoE acc. to IEEE802.3bt | ±5 % | |
| K2460.15 | RJ45 Patch cable S/FTP, Cat.6, PVC, short boot, UL, 15m, black | 15.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE+ acc. to IEEE802.3at;4PPoE acc. to IEEE802.3bt | ±5 % | |
| K2460.20 | RJ45 Patch cable S/FTP, Cat.6, PVC, short boot, UL, 20m, black | 20.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE+ acc. to IEEE802.3at;4PPoE acc. to IEEE802.3bt | ±5 % |
Manufacturer information
EFB-Elektronik GmbH
Striegauer Straße 1
33719 Bielefeld
info@efb-elektronik.de
https://www.efb-elektronik.de/kontakt