Patchkabel Cat.7 PiMF UC900MHz SS27 4P,
Patch cable Cat.7 PiMF UC900MHz SS27 4P, FRNC-B, grey
Item number:
99701.1
EAN no.:
8717511119207
Product information for Patch cable Cat.7 PiMF UC900MHz SS27 4P, FRNC-B, grey
Cat.7 Patch cable - overtakes the requirements of ISO/IEC 11801, IEC 61156-6, EN 50173-1 and EN 50288-4-2. Useable for all ICT - applications up to class F according to EN 50173-1 and ISO/IEC 11801, furthermore also for multimedia - applications in CATV - frequency range up to 862 MHz according to IEC 15018. Suitable for performance of Power over Ethernet (PoE) / PoE+.
| AWG-size: | 27/7 |
|---|---|
| Armour: | none |
| Bending radius (dynamic): | 50 mm |
| Bending radius (static): | 25 mm |
| Cable: | EN 50288-4-1 1000, IEC 61156-6 |
| Cable silicone free: | True |
| Cable structure: | S/FTP |
| Cable type: | Draka UC900 SS27 |
| Cabling standards: | EN 50173-1, ISO/IEC 11801 |
| Category: | 7 |
| Characteristic impedance: | 100 ± 5 Ohm |
| Conductor category: | Class 2 = stranded |
| Conductor material: | Copper, tinned |
| Core identification: | Colour |
| Core insulation: | Foam-Skin-PE |
| Coupling attenuation: | ≥ 85 dB |
| Delay skew: | ≤ 12 ns/100m |
| Diameter conductor: | 0.45 mm |
| Directive/Regulation: | RoHS 2011/65/UE |
| Euro class: | Eca |
| Flame retardant: | according to EN 60332-1 |
| Halogen free: | acc. to EN 60754-1/2 |
| Halogen free (acc. EN 50267-2-2): | True |
| Harmonised Standard: | EN 50575 |
| Installation standard: | EN 50174 |
| Insulation resistance (500V): | ≥ 2000 MOhm/km |
| Jacket material: | FRNC-B |
| Loop resistance: | 340 Ohm/km |
| Low smoke: | acc. to EN 61034 |
| Low smoke (acc. EN 61034-2): | True |
| Max. frequency: | MHz MHz |
| NVP value: | 79 % |
| Nominal cross section conductor: | 0.14 mm² |
| Operating capacity: | 43 pF/km |
| Operating temperature, fix: | -20 – 60 °C |
| Operating temperature, flexible: | 0 – 50 °C |
| Operating temperature, storage: | -20 – 60 °C |
| PoE: | acc. to IEEE802.3af PoE, acc. to IEEE802.3at PoE+, acc. to IEEE802.3bt 4PPoE |
| Resistance unbalance: | 3 % |
| Screen over stranding: | braiding |
| Screen over stranding element: | Foil |
| Separation class acc. EN50174-2: | D |
| Stranding element: | Pairs |
| Test voltage DC, 1 min: | 1000 V |
| Transfer impedance at 1MHz: | ≤ 10 mOhm/m |
| Transfer impedance at 10MHz: | ≤ 10 mOhm/m |
| Transfer impedance at 30MHz: | 30 mOhm/m |
| Transmission standards: | IEEE 802.3 10Mbit bis 10Gbit |
| UV resistant: | no |
Technical properties
| AWG-size: | 27/7 |
|---|---|
| Armour: | none |
| Bending radius (dynamic): | 50 mm |
| Bending radius (static): | 25 mm |
| Cable: | EN 50288-4-1 1000, IEC 61156-6 |
| Cable silicone free: | True |
| Cable structure: | S/FTP |
| Cable type: | Draka UC900 SS27 |
| Cabling standards: | EN 50173-1, ISO/IEC 11801 |
| Category: | 7 |
| Characteristic impedance: | 100 ± 5 Ohm |
| Conductor category: | Class 2 = stranded |
| Conductor material: | Copper, tinned |
| Core identification: | Colour |
| Core insulation: | Foam-Skin-PE |
| Coupling attenuation: | ≥ 85 dB |
| Delay skew: | ≤ 12 ns/100m |
| Diameter conductor: | 0.45 mm |
| Directive/Regulation: | RoHS 2011/65/UE |
| Euro class: | Eca |
| Flame retardant: | according to EN 60332-1 |
| Halogen free: | acc. to EN 60754-1/2 |
| Halogen free (acc. EN 50267-2-2): | True |
| Harmonised Standard: | EN 50575 |
| Installation standard: | EN 50174 |
| Insulation resistance (500V): | ≥ 2000 MOhm/km |
| Jacket material: | FRNC-B |
| Loop resistance: | 340 Ohm/km |
| Low smoke: | acc. to EN 61034 |
| Low smoke (acc. EN 61034-2): | True |
| Max. frequency: | MHz MHz |
| NVP value: | 79 % |
| Nominal cross section conductor: | 0.14 mm² |
| Operating capacity: | 43 pF/km |
| Operating temperature, fix: | -20 – 60 °C |
| Operating temperature, flexible: | 0 – 50 °C |
| Operating temperature, storage: | -20 – 60 °C |
| PoE: | acc. to IEEE802.3af PoE, acc. to IEEE802.3at PoE+, acc. to IEEE802.3bt 4PPoE |
| Resistance unbalance: | 3 % |
| Screen over stranding: | braiding |
| Screen over stranding element: | Foil |
| Separation class acc. EN50174-2: | D |
| Stranding element: | Pairs |
| Test voltage DC, 1 min: | 1000 V |
| Transfer impedance at 1MHz: | ≤ 10 mOhm/m |
| Transfer impedance at 10MHz: | ≤ 10 mOhm/m |
| Transfer impedance at 30MHz: | 30 mOhm/m |
| Transmission standards: | IEEE 802.3 10Mbit bis 10Gbit |
| UV resistant: | no |
Product information for Patch cable Cat.7 PiMF UC900MHz SS27 4P, FRNC-B, grey
Cat.7 Patch cable - overtakes the requirements of ISO/IEC 11801, IEC 61156-6, EN 50173-1 and EN 50288-4-2. Useable for all ICT - applications up to class F according to EN 50173-1 and ISO/IEC 11801, furthermore also for multimedia - applications in CATV - frequency range up to 862 MHz according to IEC 15018. Suitable for performance of Power over Ethernet (PoE) / PoE+.
| AWG-size: | 27/7 |
|---|---|
| Armour: | none |
| Bending radius (dynamic): | 50 mm |
| Bending radius (static): | 25 mm |
| Cable: | EN 50288-4-1 1000, IEC 61156-6 |
| Cable silicone free: | True |
| Cable structure: | S/FTP |
| Cable type: | Draka UC900 SS27 |
| Cabling standards: | EN 50173-1, ISO/IEC 11801 |
| Category: | 7 |
| Characteristic impedance: | 100 ± 5 Ohm |
| Conductor category: | Class 2 = stranded |
| Conductor material: | Copper, tinned |
| Core identification: | Colour |
| Core insulation: | Foam-Skin-PE |
| Coupling attenuation: | ≥ 85 dB |
| Delay skew: | ≤ 12 ns/100m |
| Diameter conductor: | 0.45 mm |
| Directive/Regulation: | RoHS 2011/65/UE |
| Euro class: | Eca |
| Flame retardant: | according to EN 60332-1 |
| Halogen free: | acc. to EN 60754-1/2 |
| Halogen free (acc. EN 50267-2-2): | True |
| Harmonised Standard: | EN 50575 |
| Installation standard: | EN 50174 |
| Insulation resistance (500V): | ≥ 2000 MOhm/km |
| Jacket material: | FRNC-B |
| Loop resistance: | 340 Ohm/km |
| Low smoke: | acc. to EN 61034 |
| Low smoke (acc. EN 61034-2): | True |
| Max. frequency: | MHz MHz |
| NVP value: | 79 % |
| Nominal cross section conductor: | 0.14 mm² |
| Operating capacity: | 43 pF/km |
| Operating temperature, fix: | -20 – 60 °C |
| Operating temperature, flexible: | 0 – 50 °C |
| Operating temperature, storage: | -20 – 60 °C |
| PoE: | acc. to IEEE802.3af PoE, acc. to IEEE802.3at PoE+, acc. to IEEE802.3bt 4PPoE |
| Resistance unbalance: | 3 % |
| Screen over stranding: | braiding |
| Screen over stranding element: | Foil |
| Separation class acc. EN50174-2: | D |
| Stranding element: | Pairs |
| Test voltage DC, 1 min: | 1000 V |
| Transfer impedance at 1MHz: | ≤ 10 mOhm/m |
| Transfer impedance at 10MHz: | ≤ 10 mOhm/m |
| Transfer impedance at 30MHz: | 30 mOhm/m |
| Transmission standards: | IEEE 802.3 10Mbit bis 10Gbit |
| UV resistant: | no |
| AWG-size: | 27/7 |
|---|---|
| Armour: | none |
| Bending radius (dynamic): | 50 mm |
| Bending radius (static): | 25 mm |
| Cable: | EN 50288-4-1 1000, IEC 61156-6 |
| Cable silicone free: | True |
| Cable structure: | S/FTP |
| Cable type: | Draka UC900 SS27 |
| Cabling standards: | EN 50173-1, ISO/IEC 11801 |
| Category: | 7 |
| Characteristic impedance: | 100 ± 5 Ohm |
| Conductor category: | Class 2 = stranded |
| Conductor material: | Copper, tinned |
| Core identification: | Colour |
| Core insulation: | Foam-Skin-PE |
| Coupling attenuation: | ≥ 85 dB |
| Delay skew: | ≤ 12 ns/100m |
| Diameter conductor: | 0.45 mm |
| Directive/Regulation: | RoHS 2011/65/UE |
| Euro class: | Eca |
| Flame retardant: | according to EN 60332-1 |
| Halogen free: | acc. to EN 60754-1/2 |
| Halogen free (acc. EN 50267-2-2): | True |
| Harmonised Standard: | EN 50575 |
| Installation standard: | EN 50174 |
| Insulation resistance (500V): | ≥ 2000 MOhm/km |
| Jacket material: | FRNC-B |
| Loop resistance: | 340 Ohm/km |
| Low smoke: | acc. to EN 61034 |
| Low smoke (acc. EN 61034-2): | True |
| Max. frequency: | MHz MHz |
| NVP value: | 79 % |
| Nominal cross section conductor: | 0.14 mm² |
| Operating capacity: | 43 pF/km |
| Operating temperature, fix: | -20 – 60 °C |
| Operating temperature, flexible: | 0 – 50 °C |
| Operating temperature, storage: | -20 – 60 °C |
| PoE: | acc. to IEEE802.3af PoE, acc. to IEEE802.3at PoE+, acc. to IEEE802.3bt 4PPoE |
| Resistance unbalance: | 3 % |
| Screen over stranding: | braiding |
| Screen over stranding element: | Foil |
| Separation class acc. EN50174-2: | D |
| Stranding element: | Pairs |
| Test voltage DC, 1 min: | 1000 V |
| Transfer impedance at 1MHz: | ≤ 10 mOhm/m |
| Transfer impedance at 10MHz: | ≤ 10 mOhm/m |
| Transfer impedance at 30MHz: | 30 mOhm/m |
| Transmission standards: | IEEE 802.3 10Mbit bis 10Gbit |
| UV resistant: | no |
Safety instructions
Do not use the device if the cable or plug is damaged. This device may only be used in dry environments. Avoid faulty electrical connections. Only use the device within the specified voltage range.
Manufacturer information
Draka Comteq Germany GmbH & Co. KG
Piccoloministraße 2
51063 Köln
kontakt@prysmian.com
https://de.prysmiangroup.com/