RJ45 Patch Cord Cat.5e S/UTP PUR TM21 for drag chains yellow
RJ45 Patch Cord Cat.5e S/UTP PUR TM21 for drag chains yellow 1m
Item number:
K8032.1
EAN no.:
4049759089467
Product information for RJ45 Patch Cord Cat.5e S/UTP PUR TM21 for drag chains yellow 1m
The Cat.5e data cable from EFB-Elektronik supports 2.5Gbit. The S/UTP shielding reliably protects against interference and ensures good signal quality. Because it is a Cat.5e Ethernet cable, it offers a frequency range of up to 100MHz.
• Cover fire protection requirements in compliance with standards – flame-retardant cable behaviour according to IEC60332-2 reduces the spread of fire in the event of a fault and supports compliance with common installation specifications.
• Power and connect devices via a cable – reduces cabling effort because data and power are transmitted via 4PPoE to IEEE802.3bt on a single line. 4PPoE according to IEEE802.3bt can only be used up to certain cable lengths.
• Increased safety in the event of a fire – low smoke generation after IEC61034 helps to keep escape routes as low in smoke as possible in the event of a fire, and the halogen-free materials according to IEC60754-2 reduce the development of corrosive fire gases.
Product Description
The S/UTP LAN cable offers reliable performance under typical EMC loads. The braided shield reduces electromagnetic radiation, increases operational reliability and ensures stable data connections in the standard network. It can be used in an extended temperature range of -40 – 85 °C. The wide range of possible applications is supported by the bending radius of >34 mm. The network cable is IP20 rated. The polyurethane (PUR) jacket is particularly robust, making it suitable for demanding industrial applications. It is also oil-resistant.
Technical details
• Cat.5e
• Connector: RJ45 8(8) to RJ45 8(8) with red TM21 connectors
• Shielding: S/UTP cable with 4x2 x AWG26/19
• Cable shape: round
• Pin assignment: 1:1 according to TIA/EIA 568B
• Equivalent to PoE class: PoE to IEEE802.3af, PoE+ to IEEE802.3at, and 4PPoE to IEEE802.3bt
• Gold-plated contacts
• Sheath: Polyurethane (PUR) sheath material
• Oil-resistant according to EN 60811-2-1
• Outer diameter: 6.9 mm
• With an attached anti-kink grommet
• Fire protection: flame-retardant according to IEC60332-2, low-smoke according to IEC61034, halogen-free according to IEC60754-2
• Degree of protection: IP20
• With a 360° umbrella attachment
• With locking lever protection
• Mating cycles: ≥750
• Brand: EFB-Elektronik
• Cover fire protection requirements in compliance with standards – flame-retardant cable behaviour according to IEC60332-2 reduces the spread of fire in the event of a fault and supports compliance with common installation specifications.
• Power and connect devices via a cable – reduces cabling effort because data and power are transmitted via 4PPoE to IEEE802.3bt on a single line. 4PPoE according to IEEE802.3bt can only be used up to certain cable lengths.
• Increased safety in the event of a fire – low smoke generation after IEC61034 helps to keep escape routes as low in smoke as possible in the event of a fire, and the halogen-free materials according to IEC60754-2 reduce the development of corrosive fire gases.
Product Description
The S/UTP LAN cable offers reliable performance under typical EMC loads. The braided shield reduces electromagnetic radiation, increases operational reliability and ensures stable data connections in the standard network. It can be used in an extended temperature range of -40 – 85 °C. The wide range of possible applications is supported by the bending radius of >34 mm. The network cable is IP20 rated. The polyurethane (PUR) jacket is particularly robust, making it suitable for demanding industrial applications. It is also oil-resistant.
Technical details
• Cat.5e
• Connector: RJ45 8(8) to RJ45 8(8) with red TM21 connectors
• Shielding: S/UTP cable with 4x2 x AWG26/19
• Cable shape: round
• Pin assignment: 1:1 according to TIA/EIA 568B
• Equivalent to PoE class: PoE to IEEE802.3af, PoE+ to IEEE802.3at, and 4PPoE to IEEE802.3bt
• Gold-plated contacts
• Sheath: Polyurethane (PUR) sheath material
• Oil-resistant according to EN 60811-2-1
• Outer diameter: 6.9 mm
• With an attached anti-kink grommet
• Fire protection: flame-retardant according to IEC60332-2, low-smoke according to IEC61034, halogen-free according to IEC60754-2
• Degree of protection: IP20
• With a 360° umbrella attachment
• With locking lever protection
• Mating cycles: ≥750
• Brand: EFB-Elektronik
Technical properties
| AWG-size: | 26/19 |
|---|---|
| Allocation: | acc. TIA/EIA 568B |
| Anti-kink sleeve: | put-on |
| Area of application: |
Industrial Ethernet Structured cabling |
| Bending radius: | >34 mm |
| Cable construction: | 4x2 |
| Cable shape: | rund |
| Cable type: | S/UTP |
| Cable type acc. to Manufacturer: | Leoni-Kerpen MegaLine superflex |
| Cabling standard: |
ANSI/TIA-568 EN50173 ISO/IEC 11801 |
| Category: | 5e |
| Colour anti-kink sleeve: | yellow |
| Colour outer sheath: | yellow |
| Conductive shield: | 360° shield contact |
| Conductor Material: | Copper |
| Conductor resistance DC: | 125 Ω/km |
| Connector: | IEC 60603-7-3 |
| Connector type: | TM21 red |
| Contact Resistance: | ≤ 20 mΩ |
| Contacts: | Gold plated |
| Current capacity: | max. 1 A |
| Fire retardant version: | acc. IEC60332-2 |
| Halogen free: | acc. IEC60754-2 |
| Harmonised Standard: | EN 50575 |
| Impedance: | 100 ±5 Ω |
| Insulation Resistance: | ≥ 500 MΩ |
| Jacket material: | Polyurethan (PUR) |
| Length imprint: | False |
| Locking lever: | True |
| Loop resistance: | 250 Ω/km |
| Low smoke: | acc. IEC61034 |
| Mating cycles: | ≥750 |
| Model: | shielded |
| NVP value: | 68 % |
| Oil resistant: | acc. EN 60811-2-1 |
| Operating-/ tempering voltage: | max. 50 V DC |
| Operating Temperature: | -40 – 85 °C |
| Outer diameter of the cable: | 6.9 mm |
| Ozone resistance: | No |
| Pin assignment: | 1:1 |
| Printing: | E132276-C(UL) CM 75°C 4PR AWG24/7 CSA LL64151-C CMG 75°C FT4 Cat.6(A) S/FTP PATCH CORD |
| Resistant to chemicals: | False |
| Suitable for degree of protection (IP): | IP20 |
| Tape width: | 100MHz |
| Temperature Range (Installation): | 0 – 50 °C |
| Temperature Range (Operation): | -40 – 85 °C |
| Test voltage: | 1000 (V DC, 1min) core/core und core/screen |
| Total screening: | 90 % |
| Transmission: | 2.5Gbit |
| Type of connector connection 1: | RJ45 8(8) |
| Type of connector connection 2: | RJ45 8(8) |
| UL approbated: | False |
| UV resistant: | no |
Variants
| Item no. | Name | Length | POE class | Length tolerance | |
|---|---|---|---|---|---|
| K8032.1 | RJ45 Patch Cord Cat.5e S/UTP PUR TM21 for drag chains yellow 1m | 1.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE+ acc. to IEEE802.3at;4PPoE acc. to IEEE802.3bt | ±5 % | |
| K8032.1,5 | RJ45 Patch Cord Cat.5e S/UTP PUR TM21 for drag chains yellow 1,5m | 1.5 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE+ acc. to IEEE802.3at;4PPoE acc. to IEEE802.3bt | ±5 % | |
| K8032.2 | RJ45 Patch Cord Cat.5e S/UTP PUR TM21 for drag chains yellow 2m | 2.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE+ acc. to IEEE802.3at;4PPoE acc. to IEEE802.3bt | ±5 % | |
| K8032.3 | RJ45 Patch Cord Cat.5e S/UTP PUR TM21 for drag chains yellow 3m | 3.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE+ acc. to IEEE802.3at;4PPoE acc. to IEEE802.3bt | ±5 % | |
| K8032.5 | RJ45 Patch Cord Cat.5e S/UTP PUR TM21 for drag chains yellow 5m | 5.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE+ acc. to IEEE802.3at;4PPoE acc. to IEEE802.3bt | ±5 % | |
| K8032.7,5 | RJ45 Patch Cord Cat.5e S/UTP PUR TM21 for drag chains yellow 7,5m | 7.5 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE+ acc. to IEEE802.3at;4PPoE acc. to IEEE802.3bt | ±5 % | |
| K8032.10 | RJ45 Patch Cord Cat.5e S/UTP PUR TM21 for drag chains yellow 10m | 10.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE+ acc. to IEEE802.3at;4PPoE acc. to IEEE802.3bt | ±5 % | |
| K8032.15 | RJ45 Patch Cord Cat.5e S/UTP PUR TM21 for drag chains yellow 15m | 15.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE+ acc. to IEEE802.3at;4PPoE acc. to IEEE802.3bt | ±5 % | |
| K8032.20 | RJ45 Patch Cord Cat.5e S/UTP PUR TM21 for drag chains yellow 20m | 20.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE+ acc. to IEEE802.3at;4PPoE acc. to IEEE802.3bt | ±5 % | |
| K8032.25 | RJ45 Patch Cord Cat.5e S/UTP PUR TM21 for drag chains yellow 25m | 25.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE+ acc. to IEEE802.3at | ±5 % | |
| K8032.30 | RJ45 Patch Cord Cat.5e S/UTP PUR TM21 for drag chains yellow 30m | 30.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af;PoE+ acc. to IEEE802.3at | ±5 % | |
| K8032.40 | RJ45 Patch Cord Cat.5e S/UTP PUR TM21 for drag chains yellow 40m | 40.0 m | PoE acc. to IEEE802.3af | ±5 % | |
| K8032.50 | RJ45 Patch Cord Cat.5e S/UTP PUR TM21 for drag chains yellow 50m | 50.0 m | No | ±5 % |
Manufacturer information
EFB-Elektronik GmbH
Striegauer Straße 1
33719 Bielefeld
info@efb-elektronik.de
https://www.efb-elektronik.de/kontakt