Mini Zip Twin Duplex Kabel für direkten Steckeranschluß, I-V (ZN) H, OM1, 1,8mm
I-V(ZN)H 2x1G 62,5/125µ, OM1 ZIPCORD 1,8x3,7mm orange
Item number:
56103.1
EAN no.:
4049759024192
Product information for I-V(ZN)H 2x1G 62,5/125µ, OM1 ZIPCORD 1,8x3,7mm orange
Indoor application
Tertiary cabling (horizontal): working area, fiber-to-the-desk (FTTD)
Patch- and adapter cable
Indoor cable
Non-metallic, halogenfree
Suitable for field installable connectors
Tertiary cabling (horizontal): working area, fiber-to-the-desk (FTTD)
Patch- and adapter cable
Indoor cable
Non-metallic, halogenfree
Suitable for field installable connectors
| Application: | Inside |
|---|---|
| Armouring: | False |
| Cable metal free: | True |
| Circuit integrity: | False |
| Colour outer sheath: | orange |
| Fiber marking: | Colour |
| Fibre category: | OM1 |
| Fibre type: | Multi mode 62.5/125 |
| Flame retardant: | According to IEC/EN 60332-1-2 |
| Harmonised Standard: | EN 50575 |
| IL max. (dB/km) 850nm: | < 3.2 dB/km |
| IL max. (dB/km) 1300nm: | < 0.9 dB/km |
| Jacket material: | LSZH |
| Longitudinal water blocking: | False |
| Low smoke (acc. EN 61034-2): | True |
| Oil resistant (acc. EN 60811-2-1): | False |
| Radial water blocking: | False |
| Temperature Range (Installation): | -5 – 50 °C |
| Temperature Range (Operation): | -20 – 60 °C |
| Temperature Range (Storage): | -25 – 70 °C |
| Tube Ø: | 1.8 x 3.7 mm |
| Type of tube: | Tight |
| With strain relief: | True |
Technical properties
| Application: | Inside |
|---|---|
| Armouring: | False |
| Cable metal free: | True |
| Circuit integrity: | False |
| Colour outer sheath: | orange |
| Fiber marking: | Colour |
| Fibre category: | OM1 |
| Fibre type: | Multi mode 62.5/125 |
| Flame retardant: | According to IEC/EN 60332-1-2 |
| Harmonised Standard: | EN 50575 |
| IL max. (dB/km) 850nm: | < 3.2 dB/km |
| IL max. (dB/km) 1300nm: | < 0.9 dB/km |
| Jacket material: | LSZH |
| Longitudinal water blocking: | False |
| Low smoke (acc. EN 61034-2): | True |
| Oil resistant (acc. EN 60811-2-1): | False |
| Radial water blocking: | False |
| Temperature Range (Installation): | -5 – 50 °C |
| Temperature Range (Operation): | -20 – 60 °C |
| Temperature Range (Storage): | -25 – 70 °C |
| Tube Ø: | 1.8 x 3.7 mm |
| Type of tube: | Tight |
| With strain relief: | True |
Product information for I-V(ZN)H 2x1G 62,5/125µ, OM1 ZIPCORD 1,8x3,7mm orange
Indoor application
Tertiary cabling (horizontal): working area, fiber-to-the-desk (FTTD)
Patch- and adapter cable
Indoor cable
Non-metallic, halogenfree
Suitable for field installable connectors
Tertiary cabling (horizontal): working area, fiber-to-the-desk (FTTD)
Patch- and adapter cable
Indoor cable
Non-metallic, halogenfree
Suitable for field installable connectors
| Application: | Inside |
|---|---|
| Armouring: | False |
| Cable metal free: | True |
| Circuit integrity: | False |
| Colour outer sheath: | orange |
| Fiber marking: | Colour |
| Fibre category: | OM1 |
| Fibre type: | Multi mode 62.5/125 |
| Flame retardant: | According to IEC/EN 60332-1-2 |
| Harmonised Standard: | EN 50575 |
| IL max. (dB/km) 850nm: | < 3.2 dB/km |
| IL max. (dB/km) 1300nm: | < 0.9 dB/km |
| Jacket material: | LSZH |
| Longitudinal water blocking: | False |
| Low smoke (acc. EN 61034-2): | True |
| Oil resistant (acc. EN 60811-2-1): | False |
| Radial water blocking: | False |
| Temperature Range (Installation): | -5 – 50 °C |
| Temperature Range (Operation): | -20 – 60 °C |
| Temperature Range (Storage): | -25 – 70 °C |
| Tube Ø: | 1.8 x 3.7 mm |
| Type of tube: | Tight |
| With strain relief: | True |
| Application: | Inside |
|---|---|
| Armouring: | False |
| Cable metal free: | True |
| Circuit integrity: | False |
| Colour outer sheath: | orange |
| Fiber marking: | Colour |
| Fibre category: | OM1 |
| Fibre type: | Multi mode 62.5/125 |
| Flame retardant: | According to IEC/EN 60332-1-2 |
| Harmonised Standard: | EN 50575 |
| IL max. (dB/km) 850nm: | < 3.2 dB/km |
| IL max. (dB/km) 1300nm: | < 0.9 dB/km |
| Jacket material: | LSZH |
| Longitudinal water blocking: | False |
| Low smoke (acc. EN 61034-2): | True |
| Oil resistant (acc. EN 60811-2-1): | False |
| Radial water blocking: | False |
| Temperature Range (Installation): | -5 – 50 °C |
| Temperature Range (Operation): | -20 – 60 °C |
| Temperature Range (Storage): | -25 – 70 °C |
| Tube Ø: | 1.8 x 3.7 mm |
| Type of tube: | Tight |
| With strain relief: | True |
Manufacturer information
Corning Optical Communications Inc
Leipziger Str. 121
10117 Berlin
CC.emea@corning.com
https://www.corning.com