INFRALAN® Duplex Patchcable LC-LC 50/125µ, OM4
INFRALAN® Duplex Patchcable LC-LC OM4 1,5m LSZH 2mm heatherviolet
Item number:
IPL-DR-LCULCU-4-0150
EAN no.:
4049759196141
Product information for INFRALAN® Duplex Patchcable LC-LC OM4 1,5m LSZH 2mm heatherviolet
The INFRALAN® LC fiber optic patch cables consist of defined components that are conform to structured cabling according to ISO/IEC 11801 and EN50173-x. The connectors used comply with IEC 61754-20 and meet the quality class B/2 according to IEC 61753-1 for the singlemode version and the quality class A/1 according to IEC 61753-122-2 for the multimode versions. The assembled patch cable has a halogen-free and flame-retardant sheath that complies with IEC 60754-2, IEC 60332-1 and IEC 61034 standards.
Application:
Connecting active components
Connecting passive components
Connection of active connection elements
Industrial cable connections
subscriber connections
Delivery:
The INFRALAN® LC fiber optic patch cable is packed in a polybag containing a measurement report and clips for coding. Furthermore, the fiber is marked on the outer sheath with the INFRALAN® logo.
Application:
Connecting active components
Connecting passive components
Connection of active connection elements
Industrial cable connections
subscriber connections
Delivery:
The INFRALAN® LC fiber optic patch cable is packed in a polybag containing a measurement report and clips for coding. Furthermore, the fiber is marked on the outer sheath with the INFRALAN® logo.
Technical properties
| Anti-kink sleeve: | put-on |
|---|---|
| Bend optimized fiber: | no |
| Cable structure: | Duplex |
| Cable type: | Simplex |
| Cable Ø: | 2 mm |
| Category: | OM4 |
| Colour outer sheath: | erica violet |
| Fibre type: | Multi mode 50/125 |
| Flame retardant: | acc. to IEC 60332-1-2 |
| Halogen free: | acc. to IEC 62821 |
| Insertion loss 850nm: | ≤0,25 dB |
| Jacket material: | LSZH |
| Low smoke: | acc. to IEC 61034 |
| Min. Bending radius (Dynamic): | 20xOD mm |
| Min. Bending radius (Static): | 10xOD mm |
| Number of fibers: | 2 |
| Operating Temperature: | -20 – 60 °C |
| Packaging: | EFB-Electronics poly bag (resealable) |
| Reinforcment: | Aramid |
| Return loss 850nm: | ≥35 dB |
| Scope of delivery: | 1x Patchcable, 2x Duplex Clip, 1x Measurement Report, 1x Information Sheet |
| Storage Temperature: | -20 – 70 °C |
| Type of connector connection 1: | LC |
| Type of connector connection 2: | LC |
Variants
| Item no. | Name | Length | Length tolerance | |
|---|---|---|---|---|
| IPL-DR-LCULCU-4-0050 | INFRALAN® Duplex Patchcable LC-LC OM4 0,5m LSZH 2mm heatherviolet | 0.5 m | ±5 % | |
| IPL-DR-LCULCU-4-0100 | INFRALAN® Duplex Patchcable LC-LC OM4 1m LSZH 2mm heatherviolet | 1.0 m | ±5 % | |
| IPL-DR-LCULCU-4-0150 | INFRALAN® Duplex Patchcable LC-LC OM4 1,5m LSZH 2mm heatherviolet | 1.5 m | ±5 % | |
| IPL-DR-LCULCU-4-0200 | INFRALAN® Duplex Patchcable LC-LC OM4 2m LSZH 2mm heatherviolet | 2.0 m | ±5 % | |
| IPL-DR-LCULCU-4-0300 | INFRALAN® Duplex Patchcable LC-LC OM4 3m LSZH 2mm heatherviolet | 3.0 m | ±5 % | |
| IPL-DR-LCULCU-4-0500 | INFRALAN® Duplex Patchcable LC-LC OM4 5m LSZH 2mm heatherviolet | 5.0 m | ±5 % | |
| IPL-DR-LCULCU-4-0750 | INFRALAN® Duplex Patchcable LC-LC OM4 7,5m LSZH 2mm heatherviolet | 7.5 m | ±5 % | |
| IPL-DR-LCULCU-4-1000 | INFRALAN® Duplex Patchcable LC-LC OM4 10m LSZH 2mm heatherviolet | 10.0 m | ±5 % |
Manufacturer information
EFB-Elektronik GmbH
Striegauer Str. 1
33719 Bielefeld
info@efb-elektronik.de
https://www.efb-elektronik.de