Simplex patch cable E2000/APC-SC OS2 G657A1
Product information for R&M Simplex Patchcable E2000™/APC-SC OS2 5m LSZH 3mm yellow G657A1 Grade C
Due to many different network protocols created in the last 25 years , also a wide range of connectors had been developed. Some of them are still important today: LC, SC, E2000®, MPO/MTP.
Fiber jumper (patchcord) are defined as shortest connection between passive interface and active deviceport, regarding structured cabling standard. Rating of performance, known as category, as well as performance of total transmission channel, known as link class,Similar descriptions for patchcords: Connection cable, drop cable, adapter cable, interconnecting cord, Jumper
Features of EFB fiber optic patch cables
Tension relief reinforced with aramid yarn
Halogen-free and flame-retardant sheath according to IEC-60754-2, IEC-60332-1 and IEC-61034
Technical properties
| Anti-kink sleeve: | put-on |
|---|---|
| Bend optimized fiber: | no |
| Cable structure: | simplex |
| Cable type: | I-V(ZN) H |
| Cable Ø: | 3 mm |
| Category: | OS2 G652D |
| Colour outer sheath: | yellow |
| Fibre type: | Single mode 9/125 |
| Flame retardant: | acc. to IEC 60754-2 |
| Halogen free: |
acc. to IEC 60332-1-2 acc. to IEC 60332-3-25 |
| Insertion loss 1310nm: | ≤ 0,25 dB |
| Insertion loss 1550nm: | ≤ 0,25 dB |
| Jacket material: | LSZH |
| Low smoke: |
acc. to IEC 61034-1 acc. to IEC 61034-2 |
| Min. Bending radius (Dynamic): | 50mm mm |
| Min. Bending radius (Static): | 30mm mm |
| Number of fibers: | 1 |
| Operating Temperature: | -20 – 70 °C |
| Packaging: | EFB-Electronics poly bag (resealable) |
| Reinforcment: | Aramid |
| Return loss 1310nm: | ≥45 dB |
| Return loss 1550nm: | ≥45 dB |
| Scope of delivery: | 1x Patchcable, 1x Measurement Report, 1x Information Sheet |
| Storage Temperature: | -25 – 60 °C |
| Type of connector connection 1: | E2000™/APC |
| Type of connector connection 2: | SC |
Variants
| Item no. | Name | Length | Length tolerance | |
|---|---|---|---|---|
| O0923.0,5 | R&M Simplex Patchcable E2000™/APC-SC OS2 0,5m LSZH 3mm yellow G657A1 Grade C | 0.5 m | ±5 % | |
| O0923.1 | R&M Simplex Patchcable E2000™/APC-SC OS2 1m LSZH 3mm yellow G657A1 Grade C | 1.0 m | ±5 % | |
| O0923.10 | R&M Simplex Patchcable E2000™/APC-SC OS2 10m LSZH 3mm yellow G657A1 Grade C | 10.0 m | ±5 % | |
| O0923.15 | R&M Simplex Patchcable E2000™/APC-SC OS2 15m LSZH 3mm yellow G657A1 Grade C | 15.0 m | ±5 % | |
| O0923.2 | R&M Simplex Patchcable E2000™/APC-SC OS2 2m LSZH 3mm yellow G657A1 Grade C | 2.0 m | ±5 % | |
| O0923.20 | R&M Simplex Patchcable E2000™/APC-SC OS2 20m LSZH 3mm yellow G657A1 Grade C | 20.0 m | ±5 % | |
| O0923.3 | R&M Simplex Patchcable E2000™/APC-SC OS2 3m LSZH 3mm yellow G657A1 Grade C | 3.0 m | ±5 % | |
| O0923.30 | R&M Simplex Patchcable E2000™/APC-SC OS2 30m LSZH 3mm yellow G657A1 Grade C | 30.0 m | ±5 % | |
| O0923.5 | R&M Simplex Patchcable E2000™/APC-SC OS2 5m LSZH 3mm yellow G657A1 Grade C | 5.0 m | ±5 % | |
| O0923.7,5 | R&M Simplex Patchcable E2000™/APC-SC OS2 7,5m LSZH 3mm yellow G657A1 Grade C | 7.5 m | ±5 % |
Safety instructions
Warning: Proper disposal of fiberglass residues! Fiberglass residues must be disposed of immediately and with due care in the containers provided for them. If handled improperly, there is a risk of injury due to fiber residues penetrating the skin. Warning: Danger of swallowing The product must not be put in the mouth. If swallowed, there is a risk of suffocation, internal blockage of the digestive tract and a possible risk of poisoning from ingredients that may be contained in the products.
Manufacturer information