10“ 1U Socket Strip 4 x CEE 7/3 without Switch
Product information for 10“ 1U Socket Strip 4 x CEE 7/3 w/o Switch, in Alu Profile, Black
Outlets 4 x CEE7/3
Outlets turned 45°
With increased personal protection against electric shock
Cable 2.0 m black, H03VV-F 3G 1.5 mm² 250 V / 16 A with angled CEE7/7 plug
Certifications CE, RoHS
Technical properties
| Angle rotated central insert: | 45° |
|---|---|
| Coloour of power cord: | black |
| Core cross section: | 1.50 mm² |
| Degree of protection: | IP20 |
| Halogen free: | No |
| Housing shape: | Rectangular |
| Length of power cord: | 2.0 m |
| Mains filter: | False |
| Material: | Metal |
| Material quality: | Aluminium Aluminium |
| Max. connected load: | 3500 W |
| Mounting dimension (standardised): | 436 mm |
| Nominal current: | 16 A |
| Nominal voltage: | 250 V |
| Number of height units (U): | 1 U |
| Number of phases: | 1 |
| Over voltage protection: | False |
| Packaging: | Polybag in cardboard box |
| Residual current circuit breaker (RCCB): | False |
| Rotated central insert: | True |
| Scope of delivery: | 1 x power strip incl. mounting brackets |
| Surface finishing: | Matt |
| Surface treatment: | Anodised |
| Transparent: | False |
| Type of mains connection: | CEE 7/7 |
| With cover lid: | False |
Variants
| Item no. | Name | With on/off switch | Color | Compatible with Apple HomeKit | Anti-bacterial treatment | IFTTT support available | Number of socket outlets with protective contact (CEE7/3) | Compatible with Amazon Alexa | Compatible with Google Assistant | Height | RAL-number (similar) | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EK631DE.10 | 10“ 1U Socket Strip 4 x CEE 7/3 w/o Switch, in Alu Profile, Black | False | black | False | False | False | 4 | False | False | 45 mm | 9005 | |
| EK631DE.10GR | 10“ 1U Socket Strip 4 x CEE 7/3 w/o Switch, in Alu Profile, Grey | False | grey | False | False | False | 4 | False | False | 45 mm | 7035 |
Safety instructions
Do not block any ventilation openings to prevent components from overheating. Do not operate the appliance beyond the permissible connected loads to prevent overloading and excessive heat generation. Ensure that the device does not overheat during operation. Warning: Danger of electric shocks and short circuits! Ensure proper earthing to avoid electric shocks. Avoid overloading as this can lead to overheating and short circuits. Check that the housing is undamaged and that there are no exposed contacts or bare wires. Ensure that all electrical connections are made correctly and that the ambient conditions comply with the technical specifications. Always keep a sufficient distance from live devices and avoid misuse.
Manufacturer information