MegaLine D1-20S/U PURsuperflex
MegaLine D1-20S/U PURsuperflex,4x2xAWG26/19, suitable for drag chain, RAL 1021
Item number:
99526MC.1
EAN no.:
4058942877675
Product information for MegaLine D1-20S/U PURsuperflex,4x2xAWG26/19, suitable for drag chain, RAL 1021
The MegaLine® D1-20 S/U PUR superflex is an electrically and mechanically high-quality 200 MHz patch cable also suitable for drag chain. Especially for application of class D.
Technical properties
| AWG-size: | 26/19 |
|---|---|
| Armour: | none |
| Bending radius (dynamic): | 40 mm |
| Bending radius (static): | 20 mm |
| Cable: |
EN 50288-4-1 200 IEC 61156-6 |
| Cable silicone free: | True |
| Cable structure: | S/UTP |
| Cable type: | Kerpen MegaLine D1-20 S/U PUR superflex |
| Cabling standards: |
EN 50173-1 ISO/IEC 11801 |
| Category: | 5e |
| Characteristic impedance: | 100 ± 5 Ohm |
| Conductor category: | Class 2 = stranded |
| Conductor material: | Copper, tinned |
| Core identification: | Colour |
| Core insulation: | Polytetrafluorethylene (PTFE) |
| Coupling attenuation: | ≥ 75 dB |
| Delay skew: | 15 ns/100m |
| Diameter conductor: | 0.51 mm |
| Directive/Regulation: | RoHS 2011/65/UE |
| Euro class: | none |
| Flame retardant: | according to EN 60332-1 |
| Halogen free: | acc. to EN 60754 |
| Halogen free (acc. EN 50267-2-2): | False |
| Harmonised Standard: | EN 50575 |
| Installation standard: | EN 50174 |
| Insulation resistance (500V): | ≥ 5000 MOhm/km |
| Jacket material: | Polyurethan (PUR) |
| Loop resistance: | 260 Ohm/km |
| Low smoke: | acc. to EN 61034 |
| Low smoke (acc. EN 61034-2): | False |
| Max. frequency: | MHz MHz |
| NVP value: | 68 % |
| Nominal cross section conductor: | 0.10 mm² |
| Operating capacity: | 43 pF/km |
| Operating temperature, fix: | -40 – 85 °C |
| Operating temperature, flexible: | 0 – 50 °C |
| Operating temperature, storage: | -20 – 60 °C |
| PoE: |
acc. to IEEE802.3af PoE acc. to IEEE802.3at PoE+ acc. to IEEE802.3bt 4PPoE |
| Resistance unbalance: | < 3 % |
| Screen over stranding: | foil + braid |
| Screen over stranding element: | without |
| Separation class acc. EN50174-2: | C |
| Stranding element: | Pairs |
| Test voltage DC, 1 min: | 1000 V |
| Transfer impedance at 10MHz: | 25 mOhm/m |
| Transmission standards: | IEEE 802.3 10Mbit bis 2.5Gbit |
| UV resistant: | False |
Variants
| Item no. | Name | Length | Type | Number of cores | Colour outer sheath | Copper weight | Weight | Max. tractive force | Outer diameter approx. | Fire load | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 99526MC.1 | MegaLine D1-20S/U PURsuperflex,4x2xAWG26/19, suitable for drag chain, RAL 1021 | 1.0 m | simplex | 8 | yellow | 28.6 kg/km | 58 kg/km | 60 N | 6.8 mm | 700 MJ/km | |
| 99526MC.1000 | MegaLine D1-20S/U PUR, superflex,4x2xAWG26/19, suitable for drag chain | 1000.0 m | simplex | 8 | yellow | 28.6 kg/km | 58 kg/km | 60 N | 6.8 mm | 700 MJ/km |
Safety instructions
Do not use the device if the cable or plug is damaged. This device may only be used in dry environments. Avoid faulty electrical connections. Only use the device within the specified voltage range.
Manufacturer information
Leoni Kerpen GmbH
Zweifaller Str. 275 - 287
52224 Stolberg
info@kerpen-data.com
https://kerpen-data.com/