INFRALAN® Patchkabel U/UTP Cat.6A umspritzt, blau
INFRALAN® RJ45 Patch cable U/UTP, Cat.6A, LSZH, Premium, 500MHz, 1m, blue
Item number:
IPK-6A-U-HFR-BL-0100
EAN no.:
4049759249199
Product information for INFRALAN® RJ45 Patch cable U/UTP, Cat.6A, LSZH, Premium, 500MHz, 1m, blue
The unshielded Cat.6A RJ45 premium patch cable ensures very good characteristics for 10 Gigabit Ethernet applications. The moulded grommet captivates with its slim design and thus simplifies the insertion process in cramped conditions.
Cross section 4 x 2 x AWG24/7
Cast anti-kink grommet with length imprint, slim design
Cross section 4 x 2 x AWG24/7
Cast anti-kink grommet with length imprint, slim design
Technical properties
| AWG-size: | 24/7 |
|---|---|
| Allocation: | acc. TIA/EIA 568B |
| Anti-kink sleeve: | moulded-on |
| Bending radius: | >30 mm |
| Cable construction: | 4x2 |
| Cable type: | U/UTP |
| Cabling standard: | ISO/IEC 11801 |
| Category: | 6A (TIA) |
| Colour anti-kink sleeve: | blue |
| Colour outer sheath: | blue |
| Conductor Material: | Copper |
| Connector: | IEC 60603-7-41 |
| Connector type: | RJ45 standard blue |
| Contacts: | Gold plated |
| Fire retardant version: | acc. IEC60332-1 |
| Halogen free: | True |
| Jacket material: | LSZH |
| Length imprint: | True |
| Locking lever: | True |
| Low smoke: | Yes |
| Mating cycles: | ≥750 |
| Model: | unshielded |
| NVP value: | - % |
| Operating Temperature: | -20 – 60 °C |
| Outer diameter of the cable: | 6.0 mm |
| Pin assignment: | 1:1 |
| Printing: | Cat.6A PREMIUM Patchcord U/UTP 4x2xAWG24/7 ISO/IEC11801 TIA/EIA-568-C.2 ***10Gigabit Ethernet*** |
| Tape width: | 500MHz |
| Test voltage: | 1000 (V DC, 1min) core/core und core/screen |
| Transmission: | 10Gbit |
| Type of connector connection 1: | RJ45 8(8) |
| Type of connector connection 2: | RJ45 8(8) |
| UL approbated: | False |
Variants
| Item no. | Name | Length | |
|---|---|---|---|
| IPK-6A-U-HFR-BL-0100 | INFRALAN® RJ45 Patch cable U/UTP, Cat.6A, LSZH, Premium, 500MHz, 1m, blue | 1.0 m | |
| IPK-6A-U-HFR-BL-1500 | INFRALAN® RJ45 Patch cable U/UTP, Cat.6A, LSZH, Premium, 500MHz, 15m, blue | 15.0 m |
Manufacturer information
EFB-Elektronik GmbH
Striegauer Str. 1
33719 Bielefeld
info@efb-elektronik.de
https://www.efb-elektronik.de