INFRALAN® Cat.7 Installation Cable S/FTP 1000 MHz, CPR Cca
INFRALAN® Cat.7 1000 AWG23, S/FTP 4P CPR Cca orange
Item number:
99981.1-CPR
EAN no.:
4049759180850
Product information for INFRALAN® Cat.7 1000 AWG23, S/FTP 4P CPR Cca orange
The INFRALAN® installation cable 99981.x-CPR is constructed for transmissions up to 1000 MHz and exceeds the requirements of the category 7 with the electrical transmission properties. With this cable transmission rates up to 10 GBit according to IEEE 802.3 are possible. Additional this Cable is certified by GHMT PVP program in simplex version.
Technical properties
| AWG-size: | 23/1 |
|---|---|
| Armour: | none |
| Bending radius (dynamic): | 60 mm |
| Cable: |
EN 50288-4-1 1000 IEC 61156-6 |
| Cable silicone free: | True |
| Cable structure: | S/FTP |
| Cable type: | EFB Cat.7 S/FTP AWG23 Cca |
| Cabling standards: |
EN 50173-1 ISO/IEC 11801 |
| Category: | 7 |
| Characteristic impedance: | 100 ± 5 Ohm |
| Conductor category: | Class 1 = solid |
| Conductor material: | Copper, bare |
| Core identification: | Colour |
| Core insulation: | Foam-Skin-PE |
| Coupling attenuation: | ≥ 80 dB |
| Diameter conductor: | 0.56 mm |
| Directive/Regulation: | RoHS 2011/65/UE |
| Euro class: | Cca |
| Flame retardant: |
acc. to IEC/EN 60332-1 acc. to IEC/EN 60332-3 |
| Halogen free: | acc. to EN 60754-1/2 |
| Harmonised Standard: | EN 50575 |
| Installation standard: | EN 50174 |
| Insulation resistance (500V): | ≥ 5000 MOhm/km |
| Jacket material: | FRNC-B |
| Loop resistance: | 146 Ohm/km |
| Low smoke: | acc. to EN 61034 |
| Max. frequency: | MHz MHz |
| NVP value: | 78 % |
| Nominal cross section conductor: | 0.26 mm² |
| Operating capacity: | 43 pF/km |
| Operating temperature, fix: | -20 – 60 °C |
| Operating temperature, flexible: | 0 – 50 °C |
| Operating temperature, storage: | 0 – 50 °C |
| PoE: |
acc. to IEEE802.3af PoE acc. to IEEE802.3at PoE+ acc. to IEEE802.3bt 4PPoE |
| Resistance unbalance: | 2 % |
| Screen over stranding: | braiding |
| Screen over stranding element: | Foil |
| Separation class acc. EN50174-2: | D |
| Stranding element: | Pairs |
| Test voltage DC, 1 min: | 1000 V |
| Transmission standards: | IEEE 802.3 10Mbit bis 10Gbit |
| UV resistant: | no |
Variants
| Item no. | Name | Colour outer sheath | Type | Number of cores | RAL colour | Length | Copper weight | Weight | Max. tractive force | Outer diameter approx. | Fire load | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 99981.1-CPR | INFRALAN® Cat.7 1000 AWG23, S/FTP 4P CPR Cca orange | orange | simplex | 8 | RAL 2003 | 1.0 m | 28 kg/km | 58 kg/km | 95 N | 7.5 mm | 570 MJ/km | |
| 99981.100-CPR | INFRALAN® Cat.7 1000 AWG23, S/FTP 4P CPR Cca orange, 100m | orange | simplex | 8 | RAL 2003 | 100.0 m | 28 kg/km | 58 kg/km | 95 N | 7.5 mm | 570 MJ/km | |
| 99981.500-CPR | INFRALAN® Cat.7 1000 AWG23, S/FTP 4P CPR Cca orange, 500 | orange | simplex | 8 | RAL 2003 | 500.0 m | 28 kg/km | 58 kg/km | 95 N | 7.5 mm | 570 MJ/km |
Safety instructions
Do not use the device if the cable or plug is damaged. This device may only be used in dry environments. Avoid faulty electrical connections. Only use the device within the specified voltage range.
Manufacturer information
EFB-Elektronik GmbH
Striegauer Str. 1
33719 Bielefeld
info@efb-elektronik.de
https://www.efb-elektronik.de