INFRALAN® Patchkabel U/UTP Cat.6A umspritzt, blau
INFRALAN® RJ45 Patch cable U/UTP, Cat.6A, LSZH, Premium, 500MHz, 15m, blue
Item number:
IPK-6A-U-HFR-BL-1500
EAN no.:
4049759249267
Product information for INFRALAN® RJ45 Patch cable U/UTP, Cat.6A, LSZH, Premium, 500MHz, 15m, blue
The Cat.6A (TIA) network cable of the brand INFRALAN transmits data up to 10Gbit. Since it is a Cat.6A (TIA) Ethernet cable, it supports a frequency range of up to 500MHz, which provides high data transmission performance.
• Cover fire protection requirements in compliance with standards – flame-retardant cable behaviour according to IEC60332-1 reduces the spread of fire in the event of a fault and supports compliance with common installation specifications.
• Increased safety in the event of a fire – low smoke generation after IEC61034 helps to keep escape routes as low in smoke as possible in the event of a fire, and the halogen-free materials according to IEC60754-2 reduce the development of corrosive fire gases.
• Reliable performance for your network connection – the pure copper conductor material ensures stable data transmission and supports consistent signal quality in typical IT and home network applications.
Product Description
The unshielded design in this U/UTP Ethernet cable enables cost-effective networking in low-interference environments while providing high flexibility for easy installation. It can be used in a temperature range of -20 – 60 °C. The wide range of possible applications is supported by the bending radius of 30 mm. The LSZH jacket is halogen-free and low-smoke. In the event of a fire, it minimizes smoke development and increases indoor safety.
Technical details
• Cat.6A (TIA)
• Connector: RJ45 8(8) to RJ45 8(8) with blue RJ45 connectors
• Shielding: U/UTP cable with 4x2 x AWG24/7
• Pin assignment: 1:1 according to TIA/EIA 568B
• Gold-plated contacts
• Sheath: LSZH sheath material
• Outer diameter: 6.0 mm
• With an injected anti-kink grommet
• Fire protection: flame-retardant according to IEC60332-1, low-smoke according to IEC61034, halogen-free according to IEC60754-2
• With locking lever protection
• Mating cycles: ≥750
• With length print
• Brand: INFRALAN
• Cover fire protection requirements in compliance with standards – flame-retardant cable behaviour according to IEC60332-1 reduces the spread of fire in the event of a fault and supports compliance with common installation specifications.
• Increased safety in the event of a fire – low smoke generation after IEC61034 helps to keep escape routes as low in smoke as possible in the event of a fire, and the halogen-free materials according to IEC60754-2 reduce the development of corrosive fire gases.
• Reliable performance for your network connection – the pure copper conductor material ensures stable data transmission and supports consistent signal quality in typical IT and home network applications.
Product Description
The unshielded design in this U/UTP Ethernet cable enables cost-effective networking in low-interference environments while providing high flexibility for easy installation. It can be used in a temperature range of -20 – 60 °C. The wide range of possible applications is supported by the bending radius of 30 mm. The LSZH jacket is halogen-free and low-smoke. In the event of a fire, it minimizes smoke development and increases indoor safety.
Technical details
• Cat.6A (TIA)
• Connector: RJ45 8(8) to RJ45 8(8) with blue RJ45 connectors
• Shielding: U/UTP cable with 4x2 x AWG24/7
• Pin assignment: 1:1 according to TIA/EIA 568B
• Gold-plated contacts
• Sheath: LSZH sheath material
• Outer diameter: 6.0 mm
• With an injected anti-kink grommet
• Fire protection: flame-retardant according to IEC60332-1, low-smoke according to IEC61034, halogen-free according to IEC60754-2
• With locking lever protection
• Mating cycles: ≥750
• With length print
• Brand: INFRALAN
Technical properties
| AWG-size: | 24/7 |
|---|---|
| Allocation: | acc. TIA/EIA 568B |
| Anti-kink sleeve: | moulded-on |
| Bending radius: | >30 mm |
| Cable construction: | 4x2 |
| Cable type: | U/UTP |
| Cabling standard: | ISO/IEC 11801 |
| Category: | 6A (TIA) |
| Colour anti-kink sleeve: | blue |
| Colour outer sheath: | blue |
| Conductor Material: | Copper |
| Connector: | IEC 60603-7-41 |
| Connector type: | RJ45 standard blue |
| Contacts: | Gold plated |
| Fire retardant version: | acc. IEC60332-1 |
| Halogen free: | True |
| Jacket material: | LSZH |
| Length imprint: | True |
| Locking lever: | True |
| Low smoke: | Yes |
| Mating cycles: | ≥750 |
| Model: | unshielded |
| NVP value: | - % |
| Operating Temperature: | -20 – 60 °C |
| Outer diameter of the cable: | 6.0 mm |
| Pin assignment: | 1:1 |
| Printing: | Cat.6A PREMIUM Patchcord U/UTP 4x2xAWG24/7 ISO/IEC11801 TIA/EIA-568-C.2 ***10Gigabit Ethernet*** |
| Tape width: | 500MHz |
| Test voltage: | 1000 (V DC, 1min) core/core und core/screen |
| Transmission: | 10Gbit |
| Type of connector connection 1: | RJ45 8(8) |
| Type of connector connection 2: | RJ45 8(8) |
| UL approbated: | False |
Variants
| Item no. | Name | Length | |
|---|---|---|---|
| IPK-6A-U-HFR-BL-0100 | INFRALAN® RJ45 Patch cable U/UTP, Cat.6A, LSZH, Premium, 500MHz, 1m, blue | 1.0 m | |
| IPK-6A-U-HFR-BL-1500 | INFRALAN® RJ45 Patch cable U/UTP, Cat.6A, LSZH, Premium, 500MHz, 15m, blue | 15.0 m |
Manufacturer information
EFB-Elektronik GmbH
Striegauer Str. 1
33719 Bielefeld
info@efb-elektronik.de
https://www.efb-elektronik.de