INFRALAN® Patch cord Cat.6A, assembled grommet, grey
INFRALAN® RJ45 patch cord S/FTP, Cat.6A, TM31, UC900, 5m, grey
Item number:
IPK-6A-M-HFR-GR-0500
EAN no.:
4049759195380
Product information for INFRALAN® RJ45 patch cord S/FTP, Cat.6A, TM31, UC900, 5m, grey
This Cat.6A (TIA) Ethernet cable from the INFRALAN brand transmits data up to 10Gbit. The S/FTP shielding reliably protects against interference and ensures good signal quality. Since it is a Cat.6A (TIA) LAN cable, it offers a frequency range up to 500MHz, which provides high data transmission performance.
• Increase interference immunity in electromagnetically charged environments – double shielding (S/FTP) improves EMC reserve, reduces susceptibility to radiation and stabilizes transmission in parallel cable routing.
• Cover fire protection requirements in compliance with standards – flame-retardant cable behaviour according to IEC60332-1 reduces the spread of fire in the event of a fault and supports compliance with common installation specifications.
• Increased safety in the event of a fire – low smoke generation after IEC61034 helps to keep escape routes as low in smoke as possible in the event of a fire, and the halogen-free materials according to IEC60754-2 reduce the development of corrosive fire gases.
Product Description
The S/FTP data cable has a double shield that effectively reduces electromagnetic interference. The temperature range of the cable is -20 – 60 °C. The data cable has an IP20 rating. The LSZH jacket is halogen-free and low-smoke. In the event of a fire, it minimizes smoke development and increases indoor safety.
Technical details
• Cat.6A (TIA)
• Connector: RJ45 8(8) to RJ45 8(8) with TM31 connectors
• Shielding: S/FTP cable with 4x2 x AWG27/7
• Cable shape: round
• Pin assignment: 1:1 according to TIA/EIA 568B
• Gold-plated contacts
• Sheath: LSZH sheath material
• Outer diameter: 5.9 mm
• With an attached anti-kink grommet
• Fire protection: flame-retardant according to IEC60332-1, low-smoke according to IEC61034, halogen-free according to IEC60754-2
• Degree of protection: IP20
• With a 360° umbrella attachment
• With locking lever protection
• Mating cycles: ≥750
• Brand: INFRALAN
• Increase interference immunity in electromagnetically charged environments – double shielding (S/FTP) improves EMC reserve, reduces susceptibility to radiation and stabilizes transmission in parallel cable routing.
• Cover fire protection requirements in compliance with standards – flame-retardant cable behaviour according to IEC60332-1 reduces the spread of fire in the event of a fault and supports compliance with common installation specifications.
• Increased safety in the event of a fire – low smoke generation after IEC61034 helps to keep escape routes as low in smoke as possible in the event of a fire, and the halogen-free materials according to IEC60754-2 reduce the development of corrosive fire gases.
Product Description
The S/FTP data cable has a double shield that effectively reduces electromagnetic interference. The temperature range of the cable is -20 – 60 °C. The data cable has an IP20 rating. The LSZH jacket is halogen-free and low-smoke. In the event of a fire, it minimizes smoke development and increases indoor safety.
Technical details
• Cat.6A (TIA)
• Connector: RJ45 8(8) to RJ45 8(8) with TM31 connectors
• Shielding: S/FTP cable with 4x2 x AWG27/7
• Cable shape: round
• Pin assignment: 1:1 according to TIA/EIA 568B
• Gold-plated contacts
• Sheath: LSZH sheath material
• Outer diameter: 5.9 mm
• With an attached anti-kink grommet
• Fire protection: flame-retardant according to IEC60332-1, low-smoke according to IEC61034, halogen-free according to IEC60754-2
• Degree of protection: IP20
• With a 360° umbrella attachment
• With locking lever protection
• Mating cycles: ≥750
• Brand: INFRALAN
Technical properties
| AWG-size: | 27/7 |
|---|---|
| Allocation: | acc. TIA/EIA 568B |
| Anti-kink sleeve: | put-on |
| Area of application: |
Data center Industrial Ethernet Structured cabling |
| Cable construction: | 4x2 |
| Cable shape: | rund |
| Cable type: | S/FTP |
| Cable type acc. to Manufacturer: | Draka UC900 SS27 |
| Category: | 6A (TIA) |
| Colour anti-kink sleeve: | grey |
| Colour outer sheath: | grey |
| Conductive shield: | 360° shield contact |
| Conductor Material: | Copper |
| Connector type: | TM31 |
| Contacts: | Gold plated |
| Euro class: | Eca |
| Fire retardant version: | acc. IEC60332-1 |
| Halogen free: | acc. IEC60754-2 |
| Harmonised Standard: | EN 50575 |
| Jacket material: | LSZH |
| Length imprint: | False |
| Locking lever: | True |
| Low smoke: | acc. IEC61034 |
| Mating cycles: | ≥750 |
| Model: | shielded |
| NVP value: | 79 % |
| Oil resistant: | no |
| Operating Temperature: | -20 – 60 °C |
| Outer diameter of the cable: | 5.9 mm |
| Ozone resistance: | No |
| Pin assignment: | 1:1 |
| Raw cable: | Cat.7 |
| Resistant to chemicals: | False |
| Suitable for degree of protection (IP): | IP20 |
| Tape width: | 500MHz |
| Temperature Range (Installation): | 0 – 50 |
| Temperature Range (Operation): | -20 – 60 |
| Test voltage: | 1000 (V DC, 1min) core/core und core/screen |
| Transmission: | 10Gbit |
| Type of connector connection 1: | RJ45 8(8) |
| Type of connector connection 2: | RJ45 8(8) |
| Type of locking: | M25 |
| UL approbated: | False |
| UV resistant: | no |
Variants
| Item no. | Name | Length | |
|---|---|---|---|
| IPK-6A-M-HFR-GR-0050 | INFRALAN® RJ45 patch cord S/FTP, Cat.6A, TM31, UC900, 0,5m, grey | 0.5 m | |
| IPK-6A-M-HFR-GR-0100 | INFRALAN® RJ45 patch cord S/FTP, Cat.6A, TM31, UC900, 1m, grey | 1.0 m | |
| IPK-6A-M-HFR-GR-0150 | INFRALAN® RJ45 patch cord S/FTP, Cat.6A, TM31, UC900, 1,5m, grey | 1.5 m | |
| IPK-6A-M-HFR-GR-0200 | INFRALAN® RJ45 patch cord S/FTP, Cat.6A, TM31, UC900, 2m, grey | 2.0 m | |
| IPK-6A-M-HFR-GR-0300 | INFRALAN® RJ45 patch cord S/FTP, Cat.6A, TM31, UC900, 3m, grey | 3.0 m | |
| IPK-6A-M-HFR-GR-0500 | INFRALAN® RJ45 patch cord S/FTP, Cat.6A, TM31, UC900, 5m, grey | 5.0 m | |
| IPK-6A-M-HFR-GR-1000 | INFRALAN® RJ45 patch cord S/FTP, Cat.6A, TM31, UC900, 10m, grey | 10.0 m | |
| IPK-6A-M-HFR-GR-2000 | INFRALAN® RJ45 patch cord S/FTP, Cat.6A, TM31, UC900, 20m, grey | 20.0 m |
Manufacturer information
EFB-Elektronik GmbH
Striegauer Str. 1
33719 Bielefeld
info@efb-elektronik.de
https://www.efb-elektronik.de