Splicebox with LC-Duplex metal adapter and pigtails, OM3
Splice box gy fixed LC OM3 12x pigtail and 6x duplex adapter (metal)
Item number:
B70902.12OM3
EAN no.:
4049759041526
Product information for Splice box gy fixed LC OM3 12x pigtail and 6x duplex adapter (metal)
completely assembled splice box with adapters and coloured pigtails
metal housing depth adjustable
cable entries at the rear, incl. 1 x PG16
6 x self adhesive fiber tray
Special assembly possible at short notice!
metal housing depth adjustable
cable entries at the rear, incl. 1 x PG16
6 x self adhesive fiber tray
Special assembly possible at short notice!
Technical properties
| Adapter material: | Metall adapter |
|---|---|
| Adapters: | LC-Duplex |
| Depth: | 244.0 mm |
| Extendable: | non sliding version |
| Fibre class: | OM3 |
| Fibre type: | Multi mode 50/125 |
| Height: | 44.5 mm |
| Mounting method: | 482.6 mm (19 inch) mounting |
| Number of height units: | 1 U |
| Pigtails prepared: | not stripped |
| Width: | 483.0 mm |
| With Pigtail: | True |
| With front plate: | True |
| With housing: | True |
Variants
| Item no. | Name | Type of connector external | Color | Suitable for number of couplings/adapters | Pigtail | With number of couplings/adapters | RAL-number | Type of connector interior | Adapter colour | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| B70902.12OM3 | Splice box gy fixed LC OM3 12x pigtail and 6x duplex adapter (metal) | LC-Duplex | grey | 12 | 12 x LC | 6 | 7035 | LC-Duplex | metal | |
| B70902.24OM3 | Splicebox LC 50/125µ OM3 not extendable 24 Pigtails/12 Adapter | LC-Duplex | grey | 12 | 24 x LC | 12 | 7035 | LC-Duplex | metal | |
| B70902.48OM3 | Splicebox LC 50/125µ OM3 not extendable 48 Pigtails/24 Adapter | LC-Duplex | grey | 24 | 48 x LC | 24 | 7035 | LC-Duplex | metal | |
| B70902TS.12OM3 | Splicebox bk LC 50/125µ OM3 not extendable 12 Pigtails/6 Adapter | LC-Duplex | black | 12 | 12 x LC | 6 | 9005 | LC-Duplex | metal | |
| B70902TS.24OM3 | Splicebox bk LC 50/125µ OM3 not extendable 24 Pigtails/12 Adapter | LC-Duplex | black | 12 | 24 x LC | 12 | 9005 | LC-Duplex | metal |
Manufacturer information
EFB-Elektronik GmbH
Striegauer Straße 1
33719 Bielefeld
info@efb-elektronik.de
https://www.efb-elektronik.de/kontakt